Katowice

16 lat rządził Katowicami. I na tym koniec

Katowice

Piotr Uszok nie będzie walczył o fotel prezydenta Katowic
Paweł Skalski | TVN 24 KatowicePiotr Uszok nie będzie kandydował na prezydenta Katowic

Piotr Uszok poinformował, że nie będzie po raz piąty ubiegał się o fotel prezydenta Katowic. - Potrzeba nowego spojrzenia na miasto, nowych pomysłów i nowych celów - tłumaczył na spotkaniu z dziennikarzami. Jednocześnie zauważył, że nie wyklucza startu w wyborach parlamentarnych.

Prezydent Katowic swoją decyzję ogłosił podczas konferencji prasowej, na którą zaprosił w poniedziałek dziennikarzy. 59-letni Uszok sprawuje swój urząd od czterech kadencji.

"Poparcie PO przyszło być może za późno"

Podczas spotkania z dziennikarzami zauważył, że "domykając te 16 lat", chce w szczególności podziękować mieszkańcom Katowic za wspieranie jego działalności.

- Być może niektórzy są zawiedzeni, że nie podejmuję tego wyzwania i nie startuję ponownie, ale zwracam się do mieszkańców o (...) przyjęcie mojej decyzji - dodał.

Podziękował kolegom z Forum Samorządowego i Piotr Uszok (z listy tego komitetu kandydował na prezydenta) za kilkunastoletnie wsparcie, bo - jak powiedział - "to dzięki nim to miasto się zmieniało".

- Nie można dzisiaj nie zauważyć, szczególnie w aspekcie roku 2014, poparcia PiS. To cenne wsparcie, ale również doceniam, szanuję poparcie PO. Być może przyszło trochę za późno, ale moja decyzja jest nieodwołalna - podkreślił.

Polityczne plany?

Podczas spotkania z dziennikarzami Uszok zaznaczył, że potrzeba nowego spojrzenia na Katowice.

- Żeby dokończyć to, co zrobiłem przez ostatnie 16 lat, potrzeba kolejnych ośmiu. Być prezydentem miasta przez 24 lata to nie przystoi - powiedział.

Na pytanie dotyczące przyszłości i ewentualnej dalszej kariery politycznej odpowiedział, że jest to dla niego "czas refleksji".

- Trzeba trochę odpocząć, bo praca mnie absorbowała bardzo mocno. Będę obserwował to, co będzie działo się na scenie politycznej i nie wykluczam startu w przyszłym roku w wyborach parlamentarnych - stwierdził.

Zapytany, czy pojawi się w składzie formowanego właśnie przez Ewę Kopacz rządu, odpowiedział: - Nie prowadzimy na ten temat rozmów.

Do rady miasta

Jednocześnie zapowiedział, że będzie kandydował do rady miasta.

- Forum Samorządowe i Piotr Uszok również będzie wystawiało listy i dołożę wszelkich starań, żeby objąć jak największą ilość mandatów - poinformował.

Pytany o następcę dodał: "Pracujemy nad tym".

Zauważył m.in., że nie jest tak, że obecnie "na szybko" myśli się o kandydacie. Poinformował, że 1,5 roku temu przeprowadził rozmowę z jednym z polityków PO, ale ten odmówił. Kandydat ma zostać przedstawiony w ciągu tygodnia lub dwóch tygodni.

Piotr Uszok po 16 latach rządzenia w Katowicach rezygnuje z kandydowania na prezydenta miasta
Piotr Uszok po 16 latach rządzenia w Katowicach rezygnuje z kandydowania na prezydenta miastaPaweł Rusinek | TVN24 Katowice

Katowice "w dobrej sytuacji finansowej"

Uszok stwierdził, że Katowice są "w dobrej sytuacji finansowej", mają "dobrą płynność", "w sposób ciągły na rachunkach jest kwota ok. 300 mln zł", która pozwala regulować wszystkie bieżące zobowiązania.

- Miasto z mojej inicjatywy poddało się ocenie ratingowej (...) i w zasadzie od 2001 r. ma bardzo dobrą zdolność kredytową, ocenianą na najwyższym poziomie przez cały ten okres - powiedział.

Wskazał, że podczas jego rządów m.in. przebudowano dworzec kolejowy, wybudowano siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, trwa budowa Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

Odnosząc się do sprawy zadłużenia miasta przekazał, że obecnie "licząc według obecnego kursu euro, wynosi ono 35 proc.".

Wybierany w pierwszej turze

Piotr Uszok rozpoczął swoją karierę samorządową w 1990 roku. Wtedy został wybrany do katowickiej rady miejskiej. Był jednym z przedstawicieli lewicy.

Cztery lata później został wybrany na wiceprezydenta Katowic do spraw komunalnych. Urząd prezydenta miasta objął w 1998 roku.

Od tej pory wygrywał każde następne wybory. Trzykrotnie był wybierany przez mieszkańców na prezydenta miasta w pierwszej turze.

59-letni Uszok rządzi w Katowicach od 16 lat

Mapa Targeo

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: MP/kv/NS/mz / Źródło: TVN 24 Katowice, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Katowice | Paweł Skalski

Pozostałe wiadomości