"Działanie niegodne sędziego". Stowarzyszenie sędziów kontra rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab

TVN24

Sędzia Zabłudowska o Gdańskiej Nagrodzie Równości (wideo z 06.03) tvn24
wideo 2/36

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" skrytykowało działania rzecznika dyscyplinarnego Piotra Schaba. Zdaniem stowarzyszenia, działanie rzecznika wobec gdańskiej sędzi Doroty Zabłudowskiej godzi w powagę urzędu.

Chodzi o postępowanie wyjaśniające, jakie Piotr Schab - rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych - podjął wobec gdańskiej sędzi Doroty Zabłudowskiej. W opublikowanym na stronie rzecznika piśmie skierowanym do Rzecznika Praw Obywatelskich Schab tłumaczył, że czynności wobec Zabłudowskiej podjął w związku z tym, że w grudniu 2018 roku "otrzymała ona gratyfikację pieniężną od osoby, będącej oskarżoną w postępowaniu toczącym się przed tym sądem".

W grudniu ubiegłego roku za zasługi dla ochrony praw człowieka sędzia Dorota Zabłudowska została uhonorowana Nagrodą Równości z rąk prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Dziewięć dni po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska rzecznik dyscyplinarny wszczął w tej sprawie postępowanie dyscyplinarne wobec Zabłudowskiej.

Iusititia: podjęte przez rzecznika Schaba czynności naruszają dobre imię sędzi Zabłudowskiej

Zarząd stowarzyszenia Iustitia skierował zawiadomienie do ministra sprawiedliwości i zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów. Zwrócił się o zainicjowanie postępowania dyscyplinarnego wobec Piotra Schaba.

Jak zaznaczyła Iustitia, przekazanie przez rzecznika do wiadomości publicznej informacji, jakoby sędzia Dorota Zabłudowska "przyjęła gratyfikację finansową od osoby będącej oskarżoną w postępowaniu toczącym się przed tym sądem" narusza jej dobre imię i naraża na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu sędziego. Chodziło o zarzuty wobec Pawła Adamowicza, który był oskarżony o podanie nieprawdziwych danych w oświadczeniach majątkowych w latach 2010-2012.

Stowarzyszenie odebrało działanie Piotra Schaba "jako niegodne sędziego, godzące w powagę sprawowanego urzędu".

Wniosek "Iustitii" o postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Piotra Schaba
Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia

"W tej sytuacji wnioskujemy o zainicjowanie stosownego postępowania dyscyplinarnego wobec Pana Piotra Schaba, sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie delegowanego do Sądu Apelacyjnego w Warszawie - Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych" - napisało stowarzyszenie w oświadczeniu.

Według zarządu Iustitii rzecznik dyscyplinarny sędziów ma pełną świadomość, że prowadzone postępowanie wyjaśniające dotyczy przyjęcia przez Zabłudowską gdańskiej Nagrody Równości z rąk prezydenta Gdańska. "Wie również, że finansową część Nagrody sędzia Dorota Zabłudowska przekazała na cel społeczny, co zadeklarowała w dniu jej otrzymania. Ma wreszcie pełną świadomość tego, że sędzia Dorota Zabłudowska nie podejmowała żadnych czynności w sprawie wytoczonej przez prokuraturę Pawłowi Adamowiczowi" - wskazał w zawiadomieniu zarząd Iustitii.

Odpowiedź sędzi Zabłudowskiej na pismo rzecznika dyscyplinarnego

Do opublikowanego przez rzecznika dyscyplinarnego pisma do RPO gdańska sędzia odniosła się na początku czerwca. Jej zdaniem, teza przedstawiona przez sędziego Schaba godzi w jej dobre imię jako sędziego i wprowadza odbiorców w błąd co do przedmiotu postępowania.

"Fakt przyjęcia przeze mnie gdańskiej Nagrody Równości z rąk ś.p. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest okolicznością powszechnie znaną, podobnie jak to, że finansową część tej nagrody przekazałam na cel społeczny, co zadeklarowałam w dniu jej otrzymania. Rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych również dysponuje tą wiedzą, zarówno z mediów, jak i z udzielonych przeze mnie wyjaśnień. Rzecznik wiedział również, iż nie miałam nic wspólnego ze sprawą karną Pawła Adamowicza, gdyż wyjaśnień udzielał rzecznikowi również prezes sądu, w którym pracuję" - oświadczyła sędzia Zabłudowska.

Autor: mjz//rzw / Źródło: PAP