Xięgarnia

Juan Gabriel Vasquez. "Kształt ruin"

"Kształt ruin" to, jak mówi sam autor, książka, która "zachęca nas, by na czas lektury zawiesić potrzebę osądzania innych, potępiania lub ułaskawiania, czyli to, do czego namawiają nas media społecznościowe: do wskazywania palcem myślących inaczej, oponentów, wrogów, tylko po to, by ich potępić". - Dobra powieść namawia nas do czegoś przeciwnego, do próby zrozumienia – mówił w „Xięgarnii” Juan Gabriel Vasquez. Jego książka, gdzie na przekór władzy, pamięci i faktom, odkrywa przed czytelnikami opowieść skrywaną w mrokach historii, dostała nagrodę Man Booker International Prize za rok 2019. Z Filipem Łobodzińskim rozmawiał też o tym, czym jest wojna narracyjna i dlaczego ludzie wierzą teorie spiskowe. - Teorie spiskowe mają jedną cechę szczególną. Zaspokajają czysto ludzkie pragnienie wspólnej narracji – ocenił.

 

Następnie Justyna Sobolewska mówiła o tym, dlaczego warto czytać Joan Didion. Kilka jej powieści ukazało się, ale brakowało najważniejszych książek non-fiction. Jedną z nich jest pozycja "Dryfując do Betlejem". Ta część jej twórczości, czyli zapis rzeczywistości końca lat 60., może być dziś dla nas ciekawy. A to dlatego, że znowu jesteśmy w momencie, w którym świat, jaki znaliśmy, pogrąża się w chaosie.

 

Na koniec autorski przegląd nowości wydawniczych Agaty Passent. W tym odcinku polecamy "Zimne światło gwiazd" Bartka Biedrzyckiego, zbiór komiksów o kultowych "Muminkach" czy "Mindf*ck. Cambridge Analytica, czyli jak popsuć demokrację" Christhopera Wyliego.