Opinie i wydarzenia

Niedzielski: skala problemów psychologicznych młodzieży jest ogromna

Minister zdrowia Adam Niedzielski wziął udział w otwarciu Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży przy ulicy Goplańskiej w Warszawie. - Wiemy, jak ogromnym wyzwaniem jest skala problemów psychologicznych wśród młodzieży, dlatego rozbudowujemy system centrów opieki środowiskowej - ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski. W kraju - jak podał - działa już 360 Centrów Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Szef resortu odniósł się również do problemów Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Nie mają pieniędzy na bieżącą działalność, dlatego ratunkiem dla nich były pożyczki z parabanku. Niedzielski stwierdził, że "Instytut w ciągu ostatnich lat nie był prowadzony w sposób, który zapewniałby bilansowanie się i opiekę dla pacjentów na najwyższym poziomie", dlatego doszło do zmiany kierownictwa placówki. - Istotą i celem tej zmiany, której dokonujemy, jest to, żeby przestawić finansowanie na współpracę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i ta współpraca odnośnie do formułowania planu restrukturyzacji w tej chwili trwa - dodał.

 

W TVN24 GO dostepny jest cykl Anny Wilczyńskiej "Depresja systemu". To całościowe spojrzenie na system psychiatrii dziecięcej w Polsce. Jego problemy i stojące przed nim wyzwania. Lekarze, eksperci i - przede wszystkim - nastolatki i dzieci, które mają za sobą doświadczenia kryzysu psychicznego, opowiadają o swoich codziennych zmaganiach z systemem, który wciąż działa tylko teoretycznie.

 

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, zadzwoń na numer 997 lub 112.