Kosmiczny wybuch, który zobaczymy gołym okiem, może się zdarzyć w każdej chwili

Kijek w kosmosie

Kosmiczny wybuch, który zobaczymy gołym okiem, może się zdarzyć w każdej chwili

Naukowcy zapowiadają wybuch układu podwójnego T Coronae Borealis, w wyniku czego powstanie szczególna gwiazda, tak zwana nowa. T Coronae Borealis to układ podwójny, który składa się z białego karła i czerwonego olbrzyma. Biały karzeł to obiekt będący pozostałością po gwieździe, natomiast czerwony olbrzym to gwiazda na ostatnim etapie swojego życia. Układ znajduje się około trzech tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Co około 80 lat dochodzi do jego wybuchu. Ostatnia miała miejsce w 1946 roku. W najnowszym odcinku programu "Kijek w kosmosie" o tym, co nas czeka i gdzie szukać niezwykłego zjawiska opowiadał Mateusz Kalisz z kanału "Astrolife".

Opis programu

Dlaczego chcemy skolonizować Marsa, ile kosztuje lot na orbitę i czy jesteśmy świadkami nowego wyścigu kosmicznego? Na te i inne pytania odpowiedzą goście programu "Kijek w kosmosie". Na program zaprasza Hubert Kijek, który obiecuje, że - tak jak śpiewał Franka Sinatra w hicie "Fly Me to the Moon" - "pozwoli państwu zobaczyć jak wygląda wiosna na Jowiszu i Marsie".

 

Hubert Kijek - dziennikarz i popularyzator nauki. Od 2015 roku pracuję dla TVN24, TVN24 BIS i TVN24 GO. Zajmuje się opisywaniem wydarzeń na świecie, tłumaczeniem zawiłości polityki międzynarodowej, nagrywaniem ciekawych historii i opowiadaniem o zagadkach wszechświata.

19.04.2024
Kraj produkcji: Polska