"Spełnia się czarny scenariusz rozwoju sytuacji na Białorusi"

Horyzont

"Spełnia się czarny scenariusz rozwoju sytuacji na Białorusi"

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska spotkała się z Joe Bidenem. Kreml odpowiada jasno - to spotkanie nie wpłynie na sytuację na Białorusi. Prezydent Łukaszenka oświadczył, że jest gotów do rozmieszczenia wojsk rosyjskich w kraju, jeśli będzie tego wymagać bezpieczeństwo Państwa Związkowego. Czy jest jeszcze szansa na zwrot polityki u naszego wschodniego sąsiada? O tym w "Horyzoncie" rozmawiają Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Michał Kacewicz z Biełsatu. - Spełnia się ten czarny scenariusz rozwoju sytuacji na Białorusi. Będziemy mieć do czynienia z dalszym umacnianiem się reżimów autorytarnych za naszą wschodnią granicą – oceniła Legucka. Michał Kacewicz podkreślił, że "reżim Łukaszenki ma dużą zdolność przetrwania w warunkach krytycznych dla niego". - Lojalność sektora siłowego i nomenklatury oraz wsparcie Rosji pozwoliły przetrwać reżimowi – stwierdził. Gość Jacka Stawiskiego odniósł się też do spotkania Swiatłany Cichanouskiej z Joe Bidenem. - Biden potraktował je jako rodzaj przysypania wyrzutów sumienia związanego z kwestiami Nord Streamu. Ono miało swoje znaczenie i zostało w Rosji zauważone. Wprowadzenie kwestii białoruskiej do globalnej polityki i relacji między Stanami Zjednoczonymi a Rosją na pewno nie jest tym, o czym marzy Władimir Putin – wyjaśnił Kacewicz.

Opis programu

Jacek Stawiski i Michał Sznajder z zaproszonymi ekspertami omawiają najważniejsze światowe wydarzenia mijającego tygodnia. Program zobaczysz w każdą sobotę o godzinie 10 w TVN24 GO, a także - tego samego dnia - o godzinie 18:30 na antenie TVN24 BiS.

 

Horyzont – prowadzący

 

Jacek Stawiski – szef zespołu programów zagranicznych w TVN24 BiS. Jest komentatorem spraw międzynarodowych. Wcześniej pracował w BBC World Service w Londynie, był szefem informacji radia RMF. Interesuje się polityką międzynarodową, sprawami bezpieczeństwa a także historią najnowszą. Od wielu lat zaangażowany jest w dialog polsko-żydowski. 

 

Michał Sznajder – dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem. Przez lata związany z TVN24, gdzie pracował jako reporter specjalizujący się w tematyce międzynarodowej. Autor relacji m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Izraela, Ukrainy i Gruzji. Od lutego 2014 roku związany z TVN24 BiS jako prowadzący.