Filmy dokumentalne

Strażnicy pamięci (odc. 1)

Zagłada miała być totalna. Niemcy chcieli zatrzeć ślad nie tylko po ofiarach, ale też po samym procesie zabijania. "Strażnicy pamięci" to niezwykła opowieść o poszukiwaniu tożsamości ofiar Holokaustu. Przy Muzeum Auschwitz-Birkenau działa jedna z najnowocześniejszych na świecie pracowni konserwatorskich. Tytułowi "Strażnicy pamięci" to konserwatorzy i archeolodzy, którzy odkrywają ślady zbrodni. Na podstawie pojedynczych przedmiotów odtwarzają tożsamość zamordowanych Żydów. Produkcja z 2016 roku. 

 

W TVN24 GO dostępne są wszystkie części dokumentu "Strażnicy pamięci". 

 

***

 

Obóz koncentracyjny Auschwitz został utworzony dla Polaków, którzy byli jego pierwszymi więźniami politycznymi. 14 czerwca 1940 roku skierowano do obozu pierwszy masowy transport. Od 1942 roku w wyniku włączenia KL Auschwitz do procesu masowej zagłady Żydów, liczba deportowanych zaczęła gwałtownie wzrastać. 27 stycznia 1945 roku oddziały Armii Czerwonej wyzwoliły Auschwitz. 

W ciągu niespełna pięciu lat istnienia, w Auschwitz zginęło - jak szacują historycy - od 1 do 1,5 miliona ludzi. Wśród nich większość, czyli około 1-1,35 mln stanowili Żydzi. 

14 czerwca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, ustanowiony przez Sejm RP. Natomiast 27 stycznia - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku.

18.02.2022
Długość: 24 min
Data premiery: 2016
Kraj produkcji: Polska