Fakty po Faktach

Izabela Leszczyna, Bolesław Piecha, Wacław Radziwinowicz, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Janina Ochojska, Magdalena El Ghamari

Cała opozycja demokratyczna, z wyjątkiem Konfederacji, która jest ogromnym szkodnikiem w wielu obszarach życia, ale przede wszystkim w tym obszarze covidowym, bo jest antyszczepionkowa, mówi jednym głosem: przynieście odpowiednią ustawę i my za tą ustawą zagłosujemy - podkreśliła w "Faktach po Faktach" posłanka Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, w piątek w Polsce odnotowano blisko 27 tysięcy zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i 470 zgonów. Rządowa polityka radzenia sobie z czwartą falą epidemii na razie nie zakłada wprowadzenia dodatkowych obostrzeń. Były minister zdrowia Bolesław Piecha zaznaczył, że jest "absolutnie zwolennikiem tego, żeby certyfikat covidowy był wykorzystywany, był jednym z narzędzi, które regulują nasze życie społeczne". - Pracuję nad tym, żeby ten certyfikat był doceniony w ustawie jako przepustka do pewnych przywilejów - zaznaczył poseł PiS.

 

 

Goście programu komentowali także przyjazd do Warszawy Marine Le Pen, liderki francuskiej nacjonalistycznej partii, która weźmie udział w spotkaniu przedstawicieli europejskich partii prawicowych. - Relacja między liderami tych partii a Putinem jest wzajemnie korzystna. To nie jest tylko tak, że Putin pociąga za sznurki, a oni robią wszystko, co chce. Ci liderzy głoszą dokładnie tę samą narrację, którą głosi Putin: o zepsutej Europie, o potrzebie jej odnowy i zgniłych wartościach Brukseli - powiedziała była ambasador RP w Moskwie Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050). Goście odnieśli się także do stacjonujących przy granicy z Ukrainą wojsk rosyjskich. Wieloletni korespondent "Gazety Wyborczej" stwierdził, że w Rosji "to też jest element większego planu". Jak podkreślił Wacław Radziwinowicz, Putin od lat powtarza, że "żeby w świecie był spokój, żeby nie było napięcia, potrzebny jest nowy układ", czyli świat, w którym "Chiny, Rosja i Stany Zjednoczone podzielą świat na swoje strefy wpływów".

 


Na koniec gośćmi Piotra Kraśki były założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej i eurodeputowana Janina Ochojska, która została zatrzymana przy próbie wjazdu do Białowieży graniczącej z Białorusią, oraz ekspertka do spraw bliskiego wschodu i bezpieczeństwa doktor Magdalena El Ghamari.