Fakty po Faktach

Rafał Trzaskowski, Olga Bołądź, Piotr Bystrianin, Agnes Callamard

Powoli, krok po kroku rządzący wyprowadzają nas z Unii - powiedział w "Faktach po Faktach" prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jego zdaniem koalicja rządowa igra przyszłością Polski, a pieniądze z Funduszu Odbudowy są nam niezwykle potrzebne, jeżeli mamy się rozwijać. Trzaskowski odniósł się też do słów premiera Mateusza Morawieckiego z Sejmu, który zapewniał, że "polexit to fake news" i "ordynarne kłamstwo" opozycji. - Jest albo skrajnie naiwny, albo niedouczony, albo po prostu uprawia tępą propagandę. Wszyscy wiemy, że to nie odbędzie się tak, że oto prezes Kaczyński - bo Morawiecki nie ma nic do gadania - wyjdzie na mównicę i powie: wychodzimy z Unii Europejskiej - skomentował prezydent stolicy.

 

Następnie Piotr Kraśko rozmawiał o sytuacji na granicy. Aktorka Olga Bołądź, która pojechała do Michałowa, by pomóc migrantom, na antenie TVN24 przyznała, że "nie może spać, myśląc o tych dzieciach, które marzną w lesie". Piotr Bystrianin z Fundacji Ocalenie w ten weekend pomógł 13-osobowej grupie z Narewki. Wśród nich była czwórka dzieci, jedno z chorobą oka. – Przyjechała po nich ciężarówka wojskowa. Zostali wsadzeni na tę ciężarówkę i zamiast do ośrodka, zostali wywiezieni na granicę - powiedział. - Mówię to, bo trudno w to uwierzyć i nie można ufać polskim władzom i służbom. Jest to dramat. Ktoś może być w zagrożeniu życia, jego dzieciom może coś grozić i może się bać poprosić o pomoc - stwierdził Bystrianin.

 

Na koniec w "Faktach po Faktach" rozmowa z Agnes Callamard, sekretarz główną Amnesty International. - Nie ma tam aż tak wielu ludzi, żeby nie dało się ich zarejestrować, ulokować w bezpiecznym miejscu - podkreśliła, komentując sytuację na granicy. Powiedziała, że "mamy teraz szereg państw, które na wyścigi stawiają mury, zarówno w przenośni, jak i faktycznie". - Żaden z tych środków nie działa - dodała.