Fakty po Faktach
prof. Andrzej Zoll, Anna Materska-Sosnowska, Jarosław Kuisz, Artur Kieruzal, Robert Flisiak, Emilia Cecylia Skirmuntt
Przynależność i bycie obywatelem Unii Europejskiej jest bardzo zagrożone, bo konsekwentnie stwierdzamy, że tych warunków, na które się zgodziliśmy, wstępując do UE, nie będziemy przestrzegać - podkreślił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll. Były prezes Trybunału Konstytucyjnego powiedział także, co może być konsekwencją dalszego ignorowania wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Możemy przestać śnić o ponad 700 miliardach złotych, które mamy otrzymać od Unii Europejskiej. To jest gra, która nie dotyczy tylko naszego członkostwa w Unii, ona dotyczy także naszego członkostwa we Wspólnocie Narodów, także poza granicami Unii Europejskiej. Rząd nas kompromituje, obywatele muszą się temu sprzeciwić - mówił profesor.
W drugiej części goście Piotra Kraśki odnieśli się do poniedziałkowego przemówienia Donalda Tuska w Gdańsku. - Jeżeli zgodzimy się z tym, że jest to wystąpienie polaryzujące, to widzę tę polaryzację na różnych płaszczyznach. Tutaj padały słowa o polityce, o wizji Polski w Europie i w świecie, czyli jaki jest strategiczny duży kierunek. Natomiast polaryzacja, która odbywa się po drugiej stronie, to jest spersonalizowane nazwanie wroga, czyli np. ideologia LGBT – mówiła politolożka Anna Materska-Sosnowska. - Donald Tusk uczy się, to są kolejne występy, w których widać, że on słucha, nasiąka atmosferą walki politycznej i dobrze wie, że przed nim jest bardzo długa batalia, nie na jeden, trzy występy, tylko na lata - dodał Jarosław Kuisz, redaktor naczelny "Kultury Liberalnej"
Na koniec zachowania Brytyjczyków w związku z "dniem wolności" przybliżył dziennikarz z Londynu Artur Kieruzal. W Anglii zostały zniesione niemal wszystkie covidowe restrykcje. - To, co mówią tutaj lekarze i eksperci, że jest za wcześnie, żeby znosić wszystkie restrykcje, jest jak najbardziej właściwe. Możliwe, że rząd już za kilka tygodni będzie się musiał z tego wycofywać - stwierdziła wirusolożka ewolucyjna Emilia Cecylia Skirmuntt z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Profesor Robert Flisiak dodał, że "najważniejszym problemem wszystkich rządów, jest niewprowadzanie obostrzeń, tylko ich egzekwowanie". - Obawiam się, że rząd brytyjski zniósł te ograniczenia, ponieważ w dużej mierze nie był w stanie ich egzekwować - powiedział gość programu.