Fakty po Faktach

Władysław Kosiniak-Kamysz, Paweł Olechnowicz, Piotr Woźniak, dr hab. Iwona Wagner, Jacek Pałasiński

Rządzący zawalili sprawę i nie wprowadzili naszych rozwiązań dotyczących odnawialnych źródeł energii, zablokowali wiatraki, blokują fotowoltaikę, nie wybudowali biogazowni - mówił w rozmowie z Dianą Rudnik w "Faktach po Faktach" lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Według niego "mogli zrobić program dopłat do pomp ciepła, na co jest już za późno". Zwrócił również uwagę, że rządzący myślą tylko o tych, którzy palą węglem, a zapominają o mieszkańcach wspólnot komunalnych oraz osobach, które zainwestowały w piece na ekogroszek czy pellet. - Wszystkie substancje do ogrzewania powinny być objęte wsparciem - dodał lider PSL. Władysław Kosiniak-Kamysz wypowiedział się także na temat odwołania Piotra Naimskiego, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Jego zdaniem "popełnił on wiele błędów". - 60 miliardów z praw do emisji dwutlenku węgla nie poszło na modernizację sieci elektroenergetycznych, za co on bezpośrednio odpowiadał, tylko poszło na inne programy polityczne PiS-u - podkreślił.

 

Następnie goście "Faktów po Faktach" rozmawiali na temat fuzji Lotosu z Orlenem. Były minister gospodarki Piotr Woźniak zwrócił uwagę, że m.in. za pośrednictwem firmy Saudi Aramco, która podwoiła import oleju opałowego z Rosji, "wystawiamy się na poważne ryzyko zaistnienia ze swoimi długofalowymi, strategicznymi planami dużych firm rosyjskich w Polsce". - W Moskwie strzelają korki od szampanów - dodał. Były prezes Lotosu zaznaczył, że "wielu fachowców znających się na biznesie nie widzi w ogóle powodów, dla których likwiduje się jedną z lepszych firm giełdowych na polskim rynku".

 

Na koniec programu dr hab. Iwona Wagner i Jacek Pałasiński móiwli o upałach w Europie, które powodują susze, zagrożenia pożarowe i są przyczyną wysychających rzek.