Jerzy Urban: nigdy nie żałowałem

1981. Rozmowy o stanie wojennym

Jerzy Urban: nigdy nie żałowałem

Jaruzelski mówił, że w razie radzieckiej interwencji palnie sobie w łeb – mówi Jerzy Urban, były rzecznik rządu Wojciecha Jaruzelskiego, w rozmowie z Konradem Piaseckim. Gość cyklu "1981. Rozmowy o stanie wojennym" wspomina pierwsze dni tamtego pamiętnego grudnia, kiedy na ulice polskich miast wyjechały czołgi i transportery opancerzone. Opowiada o próbach porozumienia się z Lechem Wałęsą i "Solidarnością", tłumaczy się z tuszowania głośnych morderstw Grzegorza Przemyka i ks. Jerzego Popiełuszki. Dlaczego usprawiedliwiał zbrodnie popełniane przez SB? Czy żałuje swojego zaangażowania w wydarzenia stanu wojennego? I jak chciałby, żeby nazwisko Jerzego Urbana zapisało się w polskiej historii? I czego najbardziej bał się gen. Wojciech Jaruzelski?

Opis programu

"1981. Rozmowy o stanie wojennym" to cykl wywiadów Konrada Piaseckiego z uczestnikami wydarzeń Grudnia’81 – z obu stron barykady. Opozycjoniści, internowani i funkcjonariusze aparatu komunistycznego państwa opowiadają o tamtych dniach, odwiedzają – często po raz pierwszy od lat – miejsca, w których zastało ich przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w których spędzili kolejne miesiące stanu wojennego.

 

Zwycięzcy i przegrani – jak dziś wspominają tamten grudzień? Jak oceniają swoje zaangażowanie w wydarzenia, które na zawsze zmieniły historię Polski? I jaką cenę – osobistą i zawodową – przyszło im za to zaangażowanie zapłacić?

12.12.2021
Data premiery: 2021