Audio: Fakty po Faktach

Leszek Elas, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Grażyna Kopińska, Szymon Osowski, Krzysztof J. Filipiak, Wojciech Malajkat

Czas trwania 44 min

Z rejonu przejścia granicznego w Kuźnicy zniknęły obozowiska migrantów. Komendant główny Straży Granicznej wystosował ultimatum do swojego białoruskiego odpowiednika mówiące o możliwym "wstrzymaniu towarowego ruchu kolejowego przez przejście graniczne w Kuźnicy". - Okazało się, że Białorusini mają jednak jakieś słabe punkty - powiedział gen. Leszek Elas. Były Komendant Główny Straży Granicznej podkreślił, że mamy do czynienia "nie z żadnym naturalnym zjawiskiem, a ze zjawiskiem wykreowanym w sposób sztuczny, decyzjami politycznymi". Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Strategie 2050) odniosła się do rozmów prowadzonych przez Angelę Merkel z białoruskim dyktatorem, do których według byłej ambasador RP w Moskwie nie powinno dojść. - Te rozmowy dotyczyły kryzysu spowodowanego przez Łukaszenkę, a nie dotyczyły tego, o czym trzeba z nim dzisiaj rozmawiać: uwolnienia więźniów politycznych i tego wszystkiego, co on robi swoim obywatelom - zaznaczyła.

 

 

W drugiej części programu goście Anity Werner komentowali materiał zrealizowany przez dziennikarza TVN24 Dariusza Kubika i dziennikarza portalu tvn24.pl Grzegorza Łakomskiego "Do spółki z premierem. Darowizna na Mateusza Morawieckiego". Reportaż "Czarno na białym" pokazuje, w jaki sposób blisko ćwierć miliona złotych zostało przekazane na kampanię wyborczą Mateusza Morawieckiego w 2019 roku przez osoby z tak zwanej listy ludzi premiera w spółkach Skarbu Państwa. - Największym problemem jest nie to, że te pieniądze wpłacały osoby, które są na wysokich stanowiskach w spółkach Skarbu Państwa, tylko to, w jaki sposób dostaje się stanowiska w spółce Skarbu Państwa - powiedziała Grażyna Kopińska, ekspert do spraw przejrzystości życia publicznego. Szymon Osowski, prezes Zarządu Watchdog Polska stwierdził, że przedstawione praktyki nie naruszają prawa, ale "nie wygląda to dobrze, gdy osoby, które zajmują wysokie stanowiska w spółkach Skarbu Państwa, wpłacają na fundusz wyborczy i jeszcze wskazują na konkretnego polityka. Goście zgodzili się, że "to jest na pewno naruszenie dobrych praktyk i jest to na pewno nieetyczne".

 

 

W ostatniej części programu profesor Krzysztof J. Filipiak, rektor Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie i prof. dr hab. Wojciech Malajkat, rektor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie mówili o bezpiecznej formie nauczania w dobie epidemii. Jak podało Ministerstwo Zdrowia, w piątek odnotowano 23 242 przypadki zakażenia, a 403 osoby zmarły.