Audio: Fakty po Faktach

Hanna Gill-Piątek, Piotr Zgorzelski, dr Anna Popiołek, prof. Paweł Wojciechowski, gen. prof. Bogusław Pacek, gen. bryg. WP prof. Stanisław Koziej

W czasie pikniku wojskowego w Sarnowej Górze doszło do wypadku śmigłowca Black Hawk. - Poseł tej ziemi Maciej Wąsik zafundował współobywatelom tej gminy atrakcję, która mogła skończyć się tragicznie - powiedział Piotr Zgorzelski (PSL, Koalicja Polska, Trzecia Droga, wicemarszałek Sejmu) w "Faktach po Faktach" w TVN24. - Mamy dzisiaj do czynienia z próbą upolitycznienia wojska - mówił Zgorzelski. Zaznaczył, że sami żołnierze "mówią, że nie chcą być wykorzystywani do występów politycznych". - To traktowanie armii jak sklepu z gadżetami - ujęła tę sytuację Hanna Gill-Piątek (KO). - To nie jest sprzęt, który można sobie wypożyczyć na piknik. Skoro dochodzi do naruszenia bezpieczeństwa, to pytanie: czy rząd nie zatracił kontaktu z rzeczywistością? - komentowała kandydatka do Sejmu. Goście odnieśli się również do krytyki Michała Kołodziejczaka z Agrounii w telewizji publicznej. - Nie atakuje się słabszych - ocenił Zgorzelski, wskazując, że "PiS się boi". Jego zdaniem Kołodziejczak jest "ważnym elementem części opozycyjnej". Gill-Piątek zaznaczyła natomiast, że to "kandydat, który buduje potencjał dużego bloku".

 

W drugiej części programu goście Piotra Marciniaka dr Anna Popiołek (ekonomistka, "Gazeta Wyborcza") i prof. Paweł Wojciechowski (Instytut Finansów Publicznych, były minister finansów) dyskutowali na temat obecnej sytuacji gospodarczej Polski. - W skali roku mamy po raz kolejny kwartał, gdzie mamy niższy wzrost gospodarczy - mówił prof. Wojciechowski. Zdaniem dr Popiołek klasa średnia najbardziej na tym ucierpiała. - Teraz muszą więcej oszczędzać - zaznaczyła doktor. Jak stwierdził prof. Wojciechowski "inflacja i stagflacja mają twarz Glapińskiego i Morawieckiego".

 

W trzeciej części programu gen. Prof. Bogusław Pacek (dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego) i gen. bryg. WP prof. Stanisław Koziej (były szef BBN, były wiceszef MON) rozmawiali o dostawach sprzętu wojskowego dla Ukrainy, w tym o myśliwcach F-16, które otrzyma od Holandii i Danii, o ukraińskiej kontrofensywie oraz o prezydenckim projekcie ustawy o zmianie systemu i struktury dowodzenia armią.