Audio: Fakty po Faktach

Prof. Dariusz Stola, Andrzej Olechowski

Minister Piotr Gliński ma ostatnią szansę, żeby dotrzymać słowa, bo to była jego propozycja, żeby zrobić konkurs. On obiecał pozostałym założycielom muzeum, czyli miastu Warszawa i stowarzyszeniu ŻIH, że mianuje tego, kto taki konkurs wygra. Wygląda na to, że albo od samego początku chciał ich wywieść w pole, albo po prostu potem nie dotrzymał słowa z jakichś powodów, których nigdy nie ujawnił – tak w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Stola, były dyrektor Muzeum POLIN, skomentował wygraną w konkursie na dyrektora muzeum i brak nominacji ze strony ministra Glińskiego.

- Bardzo martwię się o przyszłość Muzeum POLIN, które było nieprawdopodobnym sukcesem Polski i instytucją, która zdobyła czołowe nagrody europejskie, przyciągała miliony ludzi i była chyba największym atutem Polski w takich właśnie sporach o przeszłość, a zwłaszcza bolesną przeszłość, na forum międzynarodowym. Mam wrażenie, że ten atut tracimy – dodał.

Wcześniej o brexicie, przyszłości Polski w unijnych strukturach, ustawach sądowych i nowy szefie Platformy Obywatelskiej Piotr Marciniak rozmawiał z Andrzejem Olechowskim, byłym szefem MSZ i współtwórcą PO.