Audio: Fakty po Faktach

Jarosław Gowin, Mykoła Kniażycki, dr Jarosław Kuisz, prof. Anna Pacześniak, Paweł Wojtunik

Czas trwania 48 min

W najnowszym sondażu partyjnym Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 Porozumienie Jarosława Gowina uzyskało wynik 0 procent. W "Faktach po Faktach" w TVN24 Jarosław Gowin powiedział, że przyjmuje ten wynik z pokorą, jako wezwanie do jeszcze cięższej pracy. Przyznał, że jego ugrupowanie w pojedynkę nie przekroczy progu wyborczego. Pytany przez Grzegorza Kajdanowicza o to, czy opozycja powinna iść osobno w przyszłych wyborach parlamentarnych, odpowiedział, że byłoby to "proszeniem się o trzecią kadencję rządów PiS i dowodziłoby, że politycy opozycji nie dojrzeli do przejęcia władzy".

 

Mykoła Kniażycki (dziennikarz, polityk, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy) w kolejnej części "Faktów po Faktach" komentował decyzję Rady Europejskiej, która przyznała Ukrainie status kandydata do Unii Europejskiej. – To zależy od nas, musimy zmienić nasze ustawodawstwo do wszystkich tych umów, o których mówiła Komisja Europejska. Będzie jeszcze bardzo dużo pracy i również dużo pracy, aby zwyciężyć wojnę. To ona jest największym utrudnieniem do wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej – powiedział. Rozmówca Grzegorza Kajdanowicza podkreślił, że ta decyzja daje Ukraińcom nadzieję.

 

Prof. Anna Pacześniak (politolog i europeistka, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego) nawiązując do poprzedniej wypowiedzi Kniażyckiego mówiła, że dołączenie Ukrainy do Unii Europejskiej jest realnym scenariuszem, chociaż nie w krótkoterminowym okresie. – Sytuacja jest o tyle bezprecedensowa, że Unia Europejska nie przyznawała statutu kandydata państwu, w którym toczy się wojna – oceniła politolog. Dr Jarosław Kuisz (socjolog, Kultura Liberalna) zaznaczył, że ocena potencjalnego rozszerzenia Unii Europejskiej o Ukrainę jest czymś, co prawdopodobnie będzie dzielić Europę. – To jest trochę tak, że przeciwko dalszemu rozszerzeniu Unii Europejskiej przyczyniła się Polska i Węgry. Słyszałem bardzo dużo poważnych słów wcale nie od polityków skrajnej prawicy, którzy mówią, że "jeszcze nie rozwiązaliśmy problemów z Orbanem i Kaczyńskim, a do tego dojdzie jeszcze Ukraina" – dodał dr Kuisz.

 

Paweł Wojtunik (były szef CBA, były szef CBŚ) odniósł się do sprawy obligacji premiera Mateusza Morawieckiego. – Gdybym nadal był szefem CBA, to zajmowalibyśmy się sprawą oświadczenia majątkowego i obligacji premiera – stwierdził. Dodał, że obecnie Centralne Biuro Antykorupcyjne w tej i innych sprawach zachowuje się jak głuchonieme i nie ma żadnego komunikatu, wszyscy milczą. – Premier powinien promować przejrzystość w życiu publicznym – powiedział. Jego zdaniem możliwe jest, że premier ma "fatalnych doradców albo jego koordynatorzy nie są w stanie mu pomóc w konsekwentnym wypełnianiu oświadczenia majątkowego".