Audio: Fakty po Faktach

prof. Bogdan Góralczyk, Janusz Reiter, dr Karolina Pyziak- Kowalska, dr hab. Anna Siewierska-Chmaj, Anda Rottenberg, Krzysztof Głuchowski

Czas trwania 44 min

Czy Rosjanie rzeczywiście zdecydują się na inwazję Ukrainy? – To jest pytanie, na które nikt, oczywiście, nie zna odpowiedzi. Natomiast nikt też nie może zaprzeczyć, że groźba wojny jest zupełnie realna - zaznaczył w "Faktach po Faktach" Janusz Reiter, były ambasador w USA i Niemczech. Dodał, że "to zupełnie musi zmienić nasz sposób myślenia o Europie, nas samych i naszym miejscu w świecie". - To jest próba nowego rozdania i poszukiwania nowego ładu. Natomiast, co tkwi w głowie Władimira Putina, tego nie wiemy. Raczej zgadujemy – przyznał prof. Bogdan Góralczyk, dyplomata i sinolog. Goście Katarzyny Kolendy-Zaleskiej odnieśli się do roli Niemiec w obecnej sytuacji politycznej. – Niemcy stoją przed ogromnym zadaniem zmiany sposobu myślenia, zmiany mentalności – stwierdził Reiter. Jakie działania należy zatem podjąć? – Europa nie ma przymiotów, żeby się samodzielnie bronić. Jest skazana na amerykański parasol i tym bardziej na współpracę w ramach NATO – powiedział prof. Góralczyk w "Faktach po Faktach". Podkreślił, że "Nord Stream 2 nie jest kluczową sprawą", a "newralgiczne będą najbliższe wybory we Francji".

Następnie gościnie Katarzyny Kolendy-Zaleskiej komentowały nowy projekt ustawy covidowej i działania podejmowane przez rząd. Dr hab. Anna Siewierska-Chmaj, politolożka, mówiła o "całkowitym braku szacunku do naukowców" i "celebrytyzacji wszystkiego, co dzisiaj mamy". Dodała, że "ten rząd szczuje Polaków na Polaków". – Od rządu to my już chyba wiele nie oczekujemy – przyznała dr Karolina Pyziak-Kowalska, specjalistka ds. chorób zakaźnych.

 

Po premierze "Dziadów" w Teatrze im. J.Słowackiego w Krakowie w reżyserii Mai Kleczewskiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wycofało się ze współfinansowania placówki. Decyzję ministra Piotra Glińskiego komentowali Anda Rottenberg, historyczka i krytyczka sztuki, i  Krzysztof Głuchowski, Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.