Audio: Fakty po Faktach

prof. Ryszard Bugaj, dr Bogusław Grabowski, Piotr Koźmiński, Grzegorz Mielcarski, prof. Ewa Marciniak, prof. Sławomir Sowiński

Czas trwania 47 min

Na tę inflację, którą mamy teraz rząd i Narodowy Bank Polski usilnie pracowali od kilku lat. To polityka promowania wydatków konsumpcyjnych, transferów socjalnych, wspierania przez Radę Polityki Pieniężnej i prezesa NBP rządu, zamiast dbania o wartość pieniądza – powiedział w "Faktach po Faktach" dr Bogusław Grabowski, ekonomista, były członek RPP. Goście Anity Werner rozmawiali o tym jak rząd radzi sobie z drożyzną i wysoką inflacją. - Te tarcze (antyinflacyne – red.) w niczym nie przeciwdziałają inflacji, one zmniejszają troszeczkę jej uciążliwość w kilku najbliższych miesiącach – ocenił Grabowski. Profesor Ryszard Bugaj, był doradca Lecha Kaczyńskiego uważa, że "jakieś kroki rząd w stosunku do ludzi o najniższych dochodach powinien podjąć". - Obawiam się jednak, że nie są one wystarczające – dodał Bugaj.

 

W dalszej części programu gośćmi byli Piotr Koźmiński, dziennikarz WP SportoweFakty oraz Grzegorz Mielcarski, były piłkarz reprezentacji Polski, którzy dyskutowali o rezygnacji Paulo Sousy z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski. - Ten niesmak odejścia Sousy jest wieloaspektowy. Nowy selekcjoner będzie miał raptem trzy treningi przed meczem barażowym z Rosją. To pokazuje, jak nieodpowiedzialnie zachował się wobec nas Sousa. Po drugie - timing. Zupełnie innego prezentu oczekiwaliśmy na święta. Po trzecie - Sousa i jego agenci kłamali do końca, bo rozmawiałem na ten temat z wieloma osobami z naszej federacji. Było w tym wszystkim mało szczerości. Mamy też reakcję piłkarzy, którzy zablokowali byłego trenera na wewnętrznej grupie na jednym z komunikatorów - powiedział Koźmiński. Według Mielcarskiego dzisiaj były prezes PZPN Zbigniew Boniek, który zatrudniał Sousę, "dwa razy zastanowiłby się przed podjęciem ponownie takiej decyzji". - Skonsultowałby się ze swoimi współpracownikami, a wiemy, że tego nie zrobił. Cenię zdanie Bońka, ale jeszcze bardziej bym cenił, gdyby przyznał, że się pomylił co do człowieka - ocenił Mielcarski.

 

Na koniec "Faktów po Faktach" gośćmi byli prof. Ewa Marciniak z UW oraz prof. Sławomir Sowiński z UKSW, którzy mówili o tym jak rząd radzi sobie z inflacją i jak to wpłynie na poparcie dla PiS oraz komentowali noworoczne orędzie prezydenta Andrzeja Dudy.