Prezydent Andrzej Duda

Nie rozmawiałem z prezydentem Donaldem Trumpem po wyborach, pozytywnie oceniam jego politykę wobec naszego kraju – powiedział w programie "Sprawdzam" prezydent Andrzej Duda. W rozmowie z Krzysztofem Skórzyńskim przyznał, iż "nie ma obaw, że relacje z USA będą teraz cięższe". - Jeżeli tylko będę miał sposobność, będę namawiał prezydenta Bidena, żeby jeszcze zwiększyć amerykańską obecność wojskową w Polsce - dodawał. Pytany o pierwszą reakcję na zwycięstwo Joe Bidena stwierdził, że "nie ma o czym dyskutować, bo złożył gratulacje w odpowiednim momencie".

 

Następnie głowa państwa odniosła się do akcji szczepień w Polsce, problemów z dostawami szczepionek, a także do buntu przedsiębiorców, którzy – wbrew obostrzeniom – otwierają swoje biznesy. Prezydent przyznał, że "nie pochwala otwierania restauracji czy stoków narciarskich wbrew przepisom, ale rozumie desperację ludzi". Zapewnił, że "jeśli tylko przedsiębiorcy będą chcieli się z nim spotkać, zaprasza ich do Pałacu Prezydenckiego". Potwierdził również, że interweniował w sprawie branży narciarskiej.  - Zadzwoniłem do wicepremiera Gowina i powiedziałem: "słuchajcie, zastanówcie się nad tym dwa razy". (...) Uważałem, że to moja normalna reakcja, wszyscy wiedzą, że bliska jest mi branża narciarska, interweniowałem i uważam, że postąpiłem dobrze – dodawał.

 

Prezydent Andrzej Duda był również pytany o projekt Prawa i Sprawiedliwości w sprawie mandatów, łamanie pandemicznych obostrzeń przez polityków, wybranie przez Sejm Piotra Wawrzyka na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich, reformę sądownictwa i przeniesienia do odległych jednostek prokuratorów krytycznych wobec szefa resortu sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W ocenie Dudy, "jeżeli prokuratorom jest tak źle, to niekoniecznie trzeba w zawodzie prawniczym państwowym pracować". - Każdy ma wolność wyboru zawodu, zawód prawniczy można sobie zmienić - powiedział.

 

W rozmowie z Krzysztofem Skórzyńskim prezydent odniósł się też do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, jak również protestów i działań policji w ich trakcie. - Uważam, że policja zachowuje się w niezwykle profesjonalny sposób, nikt nie zginął na tych protestach. Proszę popatrzeć jak działa policja we Francji czy w Niemczech, w Polsce policja swoje zadania wykonuje bardzo dobrze - ocenił.