UEFA wybrała gwiazdy Euro. Jest parę niespodzianek

TVN24

tvn24UEFA doceniła Antoine'a Griezmanna i pominęła Renato Sanchesa

Po zakończeniu mistrzostw Europy we Francji przyszedł czas na indywidualne wyróżnienia. UEFA uznała, że najlepszym piłkarzem turnieju był francuski napastnik Antoine Griezmann. Przedstawiciele federacji wybrali też najlepszą jedenastkę turnieju. Jest w niej kilka sporych zaskoczeń.

Obu wyborów dokonali obserwatorzy techniczni UEFA. Grono ekspertów tworzyli m.in. sir Alex Ferguson, Alain Giresse, David Moyes, Savo Milosević i Thomas Schaaf.

Groźny w każdym meczu

Wyróżnienie Griezmanna nie budzi kontrowersji. 25-letni napastnik z dorobkiem sześciu bramek wygrał klasyfikację najlepszych strzelców turnieju. Zaliczył również dwie asysty.

Wprawdzie francuski napastnik nie poprowadził swojej drużyny do finałowego zwycięstwa (Portugalia wygrała 1:0), ale świetnie spisał się np. w szlagierowym meczu półfinałowym z Niemcami (2:0), gdy zdobył oba gole. - Antoine Griezmann był zagrożeniem w każdym meczu, w którym wystąpił. Pracował bardzo ciężko dla zespołu. Posiada technikę, wizję gry i wysoką jakość wykończenia akcji. Obserwatorzy techniczni jednomyślnie zgodzili się, że był wybitną postacią turnieju - powiedział szef zespołu technicznego UEFA Ioan Lupescu, który przewodniczył grupie obserwatorów.

Zapomnieli o gwieździe Walii

Fachowcy UEFA wybrali też jedenastkę gwiazd Euro 2016. W składzie drużyny marzeń zabrakło Polaków. Znaleźli się w niej: Rui Patricio (Portugalia) - Joshua Kimmich, Jerome Boateng (obaj Niemcy), Pepe, Raphael Guerreiro (obaj Portugalia) - Toni Kroos (Niemcy), Joe Allen (Walia) - Antoine Griezmann (Francja), Aaron Ramsey (Walia), Dmitri Payet (Francja) - Cristiano Ronaldo (Portugalia).

Kilka nazwisk może budzić kontrowersje. Czy na pewno na takie pochwały zasłużyli np.: Kimmich i Allen? Czy bardziej nie wyróżnili się chociażby filar włoskiej obrony Leonardo Bonucci, kreatywny Portugalczyk Renato Sanches czy twardy jak skała Michał Pazdan? Z kolei pominięcie w zestawieniu Garetha Bale'a wydaje się wręcz niewiarygodne.

- Po dłuższych dyskusjach, obserwatorzy wybrali zespół złożony z najlepiej grających piłkarzy z najlepszych drużyn Euro 2016 - wyjaśnił Szkot Alex Ferguson. - Postawiliśmy na dominujących środkowych obrońców; bocznych obrońców, którzy potrafią i bronić, i atakować; pomocników, którzy potrafią kontrolować grę i dostosować się do dynamiki, a także elastycznych i kreatywnych napastników, którzy potrafią zdobywać bramki. Wierzymy, że wybrana jedenastka była najlepsza na turnieju - powiedział jeden z dokonujących wyboru.

Autor: dasz / Źródło: sport.tvn24.pl, PAP