Medalowa fabryka. USA ze złotem numer 1000

TVN24


Reprezentacja Stanów Zjednoczonych wywalczyła 1000 złoty medal w historii swoich startów na igrzyskach olimpijskich. Jubileuszowym osiągnięciem popisały się pływaczki.

Nocny triumf sztafety kobiet 4x100 metrów stylem zmiennym przyniósł USA nie tylko radość z najcenniejszego medalu, ale także zapewnił jej pływaczkom historyczny wyczyn. Lilly King, Simone Manuel, Dana Vollmer, Kathleen Baker zdobyły bowiem dla swojego kraju 1000 złoto w historii.

- Planujemy z okazji tysięcznego złotego medalu coś specjalnego – mówiła jeszcze niedawno na konferencji prasowej szefowa komisji marketingu Amerykańskiego Komitetu Olimpijskiego Lisa Baird. Na razie nie wiadomo, co to miałoby być.

Liczą różnie

Niektórzy z historyków nie są w pełni zgodni co do dokładnej liczby złotych medali zdobytych przez Amerykanów. Wprawdzie dotychczasowa ich suma jest zgodna z dokumentacją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, to jednak są kraje, które uważają, że to im powinny być przypisane niektóre widniejące po stronie USA krążki.

Tak jest np. w przypadku Austriaka Juliusa Lenharta. Zawodnik startował w igrzyskach olimpijskich w amerykańskim St. Louis w 1904 roku w rywalizacji gimnastyków, gdzie wywalczył dwa złote i jeden srebrny medal. Sukces poszedł jednak na konto USA, ponieważ Lenhart pracował w tym kraju i startował w barwach filadelfijskiego klubu gimnastycznego.

Osiągnięcia zawodnika, który po igrzyskach powrócił do rodzinnego kraju, gdzie w 1908 roku zakończył karierę sportową, przypisują sobie właśnie Austriacy.

Złota fabryka

Historycznymi sportowcami na amerykańskiej złotej liście oprócz pływaczek jest m.in. James Connolly. Ten lekkoatleta był pierwszym mistrzem nowożytnych igrzysk olimpijskich. Swoje złoto wywalczył w trójskoku w 1896 roku.

Prawdziwą złotą, medalową fabryką jest jednak Michael Phelps. Pływak wywalczył dla swojego kraju 23 złote krążki. Takim osiągnięciem nie może pochwalić się żaden inny sportowiec na świecie.

Reprezentacja USA zdecydowanie prowadzi w złotym, medalowym zestawieniu wszech czasów. Na koncie ma już ponad 1000 krążków.

ZSRR/Rosja zdobyło 395 najcenniejszych medali, Wielka Brytania ma ich 243, Chiny 214, Francja 207, a Włochy 202. Polacy w zestawieniu są daleko. Mają 65 krążków.

Autor: ks / Źródło: sport.tvn24.pl, PAP