Czeska legenda kończy z kadrą. "Byłem zdecydowany przed Euro"

TVN24


Petr Cech po czternastu latach gry w drużynie narodowej zapowiedział, że już więcej nie zagra w reprezentacji Czech. 34-letni zawodnik Arsenalu wystąpił w niej 124 razy, co jest rekordem kraju.

Cech ogłosił swoją decyzję na konferencji prasowej po rozstrzygnięciu plebiscytu na najlepszego czeskiego piłkarza, w którym zresztą zwyciężył, po raz 10. w karierze.

- To decyzja nieodwołalna. Nie chciałbym doprowadzić do sytuacji, w której w połowie kwalifikacji będę musiał powiedzieć, że jestem zmęczony. Dlatego lepiej wycofać się już teraz. Zamykam przepiękny rozdział - powiedział Cech.

14 lat w kadrze

Jeden z najlepszych bramkarzy świata zadebiutował w drużynie narodowej w 2002 roku, w spotkaniu z Węgrami. Niedługo później był już reprezentacyjną jedynką i opuszczał mecze Czech tylko wówczas, gdy był kontuzjowany. Grał m.in. w czterech edycjach ME (2004, 2008, 2012 i 2016), a także na mundialu w 2006 roku.

Czesi odpadli z Euro 2016 w fazie grupowej po porażce z Turcją 0:2. Wcześniej ulegli Hiszpanii 0:1 i zremisowali z Chorwacją 2:2.

- Turniej nie miał na moją decyzję żadnego wpływu. Byłem zdecydowany przed jego rozpoczęciem. Musiałaby się przydarzyć jakaś wyjątkowa, ekstremalna sytuacja, żebym zmienił zdanie, ale to raczej niemożliwe - skomentował Cech.

Autor: iwan / Źródło: sport.tvn24.pl, PAP