Ciekawostki

Znaleźli nakaz aresztowania "księcia ciemności". Sprzed 500 lat

Ciekawostki

WikipediaNiccolo Machavelli jest autorem słynnego "Księcia"

Nakaz aresztowania Niccolo Machiavellego, autora słynnego "Księcia", został odnaleziony we florenckich archiwach. Właśnie ten 500-letni pożółkły dokument doprowadził do uwięzienia Machiavellego i do powstania jego dzieła, fundamentalnego dla myśli politycznej.

Na nakaz aresztowania natrafił Brytyjczyk, prof. Stephen Milner z uniwersytetu w Manchesterze. Przeszukiwał on archiwa dotyczące heroldów miejskich i obwieszczeń, które odczytywali na ulicach. Odkrycie, jak mówił dziennikowi "Daily Telegraph", było niezwykłym przeżyciem, "jeśli uświadomić sobie, że oznaczało, iż z łask wypadł jeden z największych myślicieli politycznych świata".

Machiavelli, florencki historyk, filozof i dyplomata zwany "księciem ciemności", dziś pamiętany jest przede wszystkim dzięki "Księciu", traktatowi o tym, jak sprawować władzę. Wyłożył w nim doktrynę nazwaną makiawelizmem, mówiącą o tym, że władca w imię racji stanu może - według zasady "cel uświęca środki" - używać przemocy, podstępu i obłudy.

"Książę" stał się biblią spin-doktorów - zauważa BBC, a Milner dodaje, że "jest to wspaniały i zdaje się, ponadczasowy podręcznik", jeśli chodzi o podpowiadanie ludziom, "jak mają sterować swoją autoprezentacją" i reputacją.

Ale powstanie "Księcia" poprzedzał dramatyczny zwrot w życiu jego autora. Gdy Medyceusze powrócili do władzy we Florencji w 1512 roku, Machiavelli został oskarżony o udział w spisku przeciwko nim. Właśnie za tym oskarżeniem poszedł w 1513 roku nakaz aresztowania.

Wróg publiczny numer 1

W przeciągu godzin po odczytaniu publicznie tego oświadczenia Machiavelli stał się we Florencji wrogiem publicznym numer jeden. - Tego samego dnia został wtrącony do więzienia i torturowany - przypomina Milner. Dowodów na jego udział w spisku nie znaleziono; wypuszczono go i umieszczono w areszcie domowym poza miastem. Potem jego losy toczyły się zmiennie, lecz coraz gorzej i zmarł w skrajnej nędzy w 1527 roku.

Machiavelli pisał "Księcia" w areszcie domowym, w nadziei na odzyskanie łaski Medyceuszy. Jednak "nie ma dowodów sugerujących, by w ogóle go przeczytali" - mówi "Telegraphowi" prof. Milner.

Florencja będzie obchodzić w bieżącym roku 500-lecie powstania "Księcia". 19 lutego odbędzie się rekonstrukcja wydarzeń związanych z aresztowaniem i uwięzieniem Machiavellego.

Autor: abs//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Pozostałe wiadomości