Zmiana czasu z letniego na zimowy. Czy dzięki niej naprawdę oszczędzamy?

Źródło:
tvn24.pl, wysokienapiecie.pl, UMCS, JP Morgan Chase
Poznań. Zmiana czasu z letniego na zimowy (wideo z 31 października 2021)
Poznań. Zmiana czasu z letniego na zimowy (wideo z 31 października 2021)TVN24
wideo 2/25
Poznań. Zmiana czasu z letniego na zimowy (wideo z 31 października 2021)TVN24

Zmiana czasu wiosną i jesienią wywołuje coraz głośniejszą dyskusję. W założeniu miała ona umożliwiać lepsze wykorzystanie światła słonecznego oraz zmniejszać zużycie energii. Nie brakuje jednak głosów, że czasy się zmieniają, a obecnie przestawianie zegarków przynosi więcej problemów niż korzyści. Czy zmiana czasu rzeczywiście przynosi nam oszczędności?

W Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej, czas zmieniany jest dwa razy w roku: w ostatnią niedzielę marca oraz w ostatnią niedzielę października. W 2022 roku zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z 29 na 30 października, zegarki powinny zostać wtedy cofnięte o godzinę - z godziny 3 na godzinę 2.

Sezonowe zmiany czasu budzą jednak rosnącą dyskusję, a większość Europejczyków chciałaby z nich zrezygnować. Jak wynika z badań Komisji Europejskiej z 2018 roku, aż 84 proc. Europejczyków opowiada się za zniesieniem zmian czasu. Podobne wyniki przyniosło badanie CBOS z 2019 roku, z którego wynika, że ponad 78 proc. Polaków jest za rezygnacją ze zmiany czasu. Większość ludzi chciałaby, aby przez cały rok obowiązywał czas letni. 

Wprowadzenie zmiany czasu miało być rozwiązaniem przede wszystkim zmniejszającym zużycie energii. Zwolennicy zniesienia jej argumentują jednak, że to przeżytek i zmiana czasu nie przynosi już żadnych korzyści - ani gospodarczych, ani zdrowotnych. Czy rzeczywiście tak jest?

Zmiana czasu w EuropiePAP - Małgorzata Latos

ZOBACZ TEŻ: Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu to oszczędności?

W 2018 roku portal wysokienapiecie.pl przytaczał wyniki badań na temat wpływu przeprowadzania zmiany czasu na zużycie energii. Wyniki wskazywały, że w Niemczech zmiana czasu dwa razy w roku daje ok. 0,8 proc. oszczędności na korzystaniu w domach z energooszczędnego oświetlenia. Z kolei czeska analiza 162 różnych badań z całego świata wykazała, że czas letni dawał średnio 0,34 proc. oszczędności w zużyciu energii w całej gospodarce, a w większości państw europejskich jeszcze mniej. "Eksperci oceniają, że tak naprawdę są to nieznaczące wartości i zależą w dużej mierze od położenia geograficznego", napisano. Większe korzyści ze zmiany czasu miały odnosić europejskie państwa znajdujące się bardziej na południu.

Jednak z jednego z takich państw - z Włoch - na początku września popłynęły wnioski również popierające odejście od zmiany czasu. Włoskie Towarzystwo Medycyny Środowiskowej zaapelowało, aby nie przestawiać zegarków i pozostawić czas letni. Z przedstawionych badań wynika, że to nie zmiana czasu, a obowiązywanie czasu letniego przez cały rok przyniosłoby Włochom roczne oszczędności w wysokości 500 milionów euro i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 200 tys. ton. Z danych firmy Terna Rete Italia wynika, że obowiązujący obecnie przez pół roku czas letni, czyli dodatkowa godzina światła słonecznego, pozwoliła zaoszczędzić Włochom w latach 2004-2018 9,1 mld kWh, co przyniosło oszczędności rzędu około 1,5 mld euro.

ZOBACZ TEŻ: Pozostawienie czasu letniego pomoże obniżyć rachunki za energię? Naukowcy apelują, by nie przestawiać zegarków

Wprowadzenie czasu letniego

Koncepcja zmiany czasu sięga jeszcze XVII wieku, kiedy to jeden z założycieli Stanów Zjednoczonych Benjamin Franklin przedstawił pomysł przestawiania zegarków celem lepszego dostosowywania aktywności człowieka do czasu, gdy jest więcej światła. Pierwsi na świecie zegarki przesunęli Niemcy w 1916 roku. Ustalenia między państwami europejskimi dotyczące zmiany czasu zostały następnie podjęte w czasie kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku i w obliczu rosnących cen energii. Uznano wówczas, że należy oszczędzać energię elektryczną i bardziej efektywnie wykorzystywać energię słoneczną, decydując się na wprowadzenie czasu letniego. W Polsce czas zmieniano w latach 1946-1949 i 1957-1964, a następnie nieprzerwanie zmienia się go od 1977 roku.

W założeniu wprowadzenie zmiany czasu miało sprawić, że zimą szybciej robi się rano jaśniej, a latem później robi się wieczorem ciemno. Miało to spowodować, że ludzie będą zużywać mniej prądu, zaczynając swoją aktywność po świcie, a kończąc ją w okolicach zmierzchu. Według przeciwników zmiany czasu takie argumenty tracą dziś jednak na znaczeniu między innymi dlatego, że na porządku dziennym jest stosowanie energooszczędnych żarówek, a także korzystanie ze światła sztucznego bez względu na porę dnia np. w zakładach pracy.

ZOBACZ TEŻ: Przedsiębiorcy o podwójnej zmianie czasu. Jednoznaczne wyniki ankiety

Przeciwnicy zmiany czasu

Gdyby cały rok obowiązywał czas letni, świt i zmierzch nadchodziłyby zimą o godzinę później. Zwolennicy takiego rozwiązania argumentują, że większość Polaków i tak zimą rozpoczyna teraz dzień przed świtem, a rezygnując ze zmiany czasu, możliwe byłoby zakończenie pracy czy szkoły, gdy jeszcze jest widno. Ponadto dłuższa możliwość korzystania ze światła dziennego wieczorem pozwoliłaby ludziom spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, co miałoby pozytywne skutki dla ich zdrowia, a także dla np. handlu.

Zwraca się również uwagę na zmiany technologiczne, jakie zaszły od czasu wprowadzenia obowiązku zmiany czasu w całej Europie. Gdy wprowadzano zmianę czasu, nie było powszechnych dziś energooszczędnych rozwiązań, a z drugiej strony w porządku dziennym nie funkcjonowały tak liczne jak obecnie urządzenia AGD i RTV. "Z punktu widzenia gospodarstwa domowego to nie żarówki, którymi oświetlamy dom, ale inne sprzęty, takie jak zmywarki czy pracujące przez całą dobę lodówki, konsumują większą część energii. Jeśli chodzi o samo oświetlenie, to do historii odeszły już tradycyjne żarówki, czyli te koszto- i energochłonne, dziś zastępujemy je żarówkami LED. Zatem teraz te oszczędności przy zmianie czasu o godzinę nie mają większego znaczenia" - zauważa w analizie na ten temat prof. Mariusz Kicia, dziekan Wydziału Ekonomicznego UMCS.

Eksperci wskazują więc, że współcześnie zapotrzebowanie na energię elektryczną w skali roku nie zmienia się w zależności od obowiązywania czasu letniego czy zimowego. - Zmiana czasu polega przede wszystkim na przesunięciu i skróceniu czasu trwania szczytu wieczornego (w zużyciu energii - red.), jednak jeżeli spojrzymy na sumaryczne zużycie energii, to nie ma znaczących różnic: nieco mniejsze zapotrzebowanie w okresie jesiennym, wynikające ze zmiany czasu, jest niwelowane przez wiosenne przestawienie zegarków - zauważa w rozmowie z tvn24.pl Maciej Wapiński z Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Inaczej mówiąc, zmiana czasu sprawia, że choć zimą uzyskujemy oszczędności rano, to są one niwelowane latem, gdy poranki zaczynają się godzinę później.

W związku z tym Maciej Wapiński podkreśla, że "w aspekcie oszczędzania energii elektrycznej zmiana czasu ma niewielkie znaczenie" i "energetyka nie należy do istotnych aspektów rozważań nad rezygnacją ze zmiany czasu z zimowego na letni". - Zmiana czasu nieszczególnie wpływa bowiem na wysokość zapotrzebowania na prąd, a jedynie na czas trwania szczytu wieczornego, czyli okresu w ciągu doby, w którym zapotrzebowanie na energię elektryczną jest najwyższe - mówi Wapiński.

Zmiana czasu na świecieMałgorzata Latos , Maciej Zieliński/PAP/EPA

Zmiana czasu - problemy

Oprócz potencjalnych oszczędności energetycznych poruszane są również inne konsekwencje sezonowej zmiany czasu. Zwraca się uwagę, że powoduje ona problemy w wielu sektorach gospodarki, m.in. w transporcie kolejowym takie jak godzinne przestoje, opóźnienia czy zmiany rozkładu na jedną noc. W sektorze bankowym mogą występować problemy związane z dostępem do usług bankowych, np. problemy z akceptacją kart płatniczych, systemami transakcyjnymi, opóźnionymi przelewami czy nieczynnymi bankomatami. Przy zmianie czasu na zimowy osoby pracujące w nocy muszą zostać więcej czasu w pracy, dlatego przysługuje im dodatkowy czas wolny lub wynagrodzenie, co stwarza dodatkowe koszty dla pracodawcy. Niektórzy argumentują też, że zmiana czasu i powiązane z nią konsekwencje biologiczne sprawiają, że pracownik jest przez pewien czas mniej wydajny, dzieci muszą chodzić do szkoły, gdy jest jeszcze ciemno, a nawet że wzrasta ryzyko włamań i kradzieży z powodu szybciej zapadającego zmroku.

Komisja Europejska informowała przed czterema laty, że z badań wynika, iż oszczędności energii wynikające ze zmiany czasu "są obecnie marginalne, a obywatele coraz bardziej narzekają na negatywny wpływ tych zmian na zdrowie". Według raportu polskiego stowarzyszenia Business Centre Club (BCC) z 2021 roku "utrzymanie zmiany czasu stanowi anachronizm i przyczynia się do wielu negatywnych skutków o charakterze zdrowotnym i gospodarczym. Zmiana czasu prowadzi do rozregulowania zegara biologicznego, którego rytm stanowi fundamentalne znaczenie dla zdrowia każdego człowieka". W ankiecie przeprowadzonej przez BCC ponad 88 proc. przedsiębiorców uważa, że dwukrotna zmiana czasu w każdym roku jest nieuzasadniona, a dla 87 proc. respondentów zmiana czasu nie przynosi oszczędności w postaci mniejszego zużycia energii elektrycznej.

Opinie na ten temat pozostają jednak podzielone, bo badania przeprowadzane w różnych krajach i przez różne instytucje niejednokrotnie pokazują odmienne wyniki. "Badania nie dają jednoznacznych wniosków, ale generalnie pokazują, że dzięki zmianie czasu jesteśmy w stanie zaoszczędzić mniej niż 1 proc. rocznych wydatków na energię elektryczną, a to nie jest dużo. Podobna jest skala oszczędności na kosztach zużycia energii elektrycznej w całych gospodarkach" - twierdzi prof. Mariusz Kicia.

W raporcie z 2016 roku amerykański bank JP Morgan Chase również podkreśla, że ekonomiczne konsekwencje zmiany czasu są trudne do oszacowania. Zwrócono jednak uwagę, że w rezultacie wprowadzenia czasu letniego "korzyści wynikające z obniżenia kosztów oświetlenia są w dużej mierze kompensowane przez zwiększone koszty klimatyzacji w ciągu dnia oraz wyższe zapotrzebowanie na energię podczas ciemniejszych poranków w czasie letnim".

ZOBACZ TEŻ: Śpimy godzinę dłużej. Jak zmiana czasu wpływa na zdrowie?

Zmiana czasu jeszcze zostaje

Na razie decyzje w sprawie zniesienia lub utrzymania zmiany czasu nie zapadły. Zniesienie obowiązku zmiany czasu w Europie miało wejść w życie jeszcze w 2021 roku - tak chciał Parlament Europejski w przegłosowanej dwa lata wcześniej rezolucji. Prace nad zmianami utknęły jednak później, a rządy europejskie nie zajęły dotąd wspólnego stanowiska w tej sprawie, twierdząc, że najpierw chcą poznać ocenę wpływu ewentualnych zmian przygotowaną przez Komisję Europejską.

Obecnie KE zaleca kontynuowanie zmian czasu do 2026 roku. "Przez kolejnych pięć lat, o ile Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu, będzie obowiązywał czas zimowy i letni. Prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią" - głosi komunikat Ministerstwa Rozwoju i Technologii z października 2021 roku.

ZOBACZ TEŻ: USA chcą zlikwidować zmianę czasu. Jest pierwszy krok

Autorka/Autor:pb//mm

Źródło: tvn24.pl, wysokienapiecie.pl, UMCS, JP Morgan Chase

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nie żyje żołnierz 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jak poinformowali w oświadczeniu terytorialsi, mężczyzna zmarł z przyczyn naturalnych po tym, jak zasłabł w trakcie służby na granicy polsko-białoruskiej. Nie pomogła błyskawiczna reanimacja.

Żołnierz zmarł na służbie. Patrolował granicę z Białorusią

Żołnierz zmarł na służbie. Patrolował granicę z Białorusią

Źródło:
WOT

W czwartek minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przyznał, że padł ofiarą oszustwa, a jego auto ma podrobiony VIN i "bliźniaka" we Francji. Wspomniany przekręt oszuści stosują od lat, a jego wykrycie nie zawsze może być proste. Jak dochodzi do takich oszustw i co zrobić, by się przed nimi chronić?

Dwa auta, jeden VIN. W jaki sposób oszukano ministra?

Dwa auta, jeden VIN. W jaki sposób oszukano ministra?

Źródło:
tvn24.pl

Najważniejsi współpracownicy ministra Mariusza Błaszczaka dopuszczali się kradzieży cennych przedmiotów, które miały być oficjalnie wręczane najważniejszym ministrom obcych państw - powiedział wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. To jedno z ustaleń audytu w MON.

"Proceder" w MON. Tomczyk: prezenty dla zagranicznych gości trafiały do współpracowników Błaszczaka

"Proceder" w MON. Tomczyk: prezenty dla zagranicznych gości trafiały do współpracowników Błaszczaka

Źródło:
TVN24

Andrzej Duda słuchał rano w Sejmie szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Jego reakcje w różnych momentach wystąpienia o założeniach polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok były wyraźnie widoczne. Prezydent rozmawiał ze współpracownikami i wpatrywał się w tablet.

Szef dyplomacji przemawia, emocje prezydenta widać wyraźnie

Szef dyplomacji przemawia, emocje prezydenta widać wyraźnie

Źródło:
TVN24

Wyrok skazujący byłego hollywoodzkiego producenta Harveya Weinsteina za nadużycia seksualne został uchylony - poinformował w czwartek sąd apelacyjny stanu Nowy Jork.

Wyrok skazujący Harveya Weinsteina uchylony. Sąd o "rażących błędach"

Wyrok skazujący Harveya Weinsteina uchylony. Sąd o "rażących błędach"

Źródło:
Reuters, The New York Times, tvn24.pl

Posłowie Parlamentu Europejskiego oklaskami pożegnali Jerzego Buzka. Polityk nie będzie się już ubiegał o mandat do europarlamentu. W historii izby zapisał się jako pierwszy i do tej pory jedyny przewodniczący pochodzący z Polski.  

Pożegnanie Jerzego Buzka w europarlamencie. Owacja na stojąco i wyjątkowe słowa

Pożegnanie Jerzego Buzka w europarlamencie. Owacja na stojąco i wyjątkowe słowa

Źródło:
TVN24.pl

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Ze wstępnych prognoz na ten okres wynika, że miejscami tuż przed długim weekendem majowym może być nawet 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Chciałbym, żeby pan minister Radosław Sikorski nie wracał do polityki wyprzedawania polskich nieruchomości poza granicami i likwidowania polskich placówek dyplomatycznych - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Dodał, że o budowie "pięknego i nowoczesnego" budynku ambasady RP w Berlinie "zdecydowano w ostatnich ośmiu latach". Szef MSZ w mediach społecznościowych stwierdził, że "w sprawie ambasady w Berlinie Prezydent Andrzej Duda radykalnie minął się z prawdą".

Spór Dudy z Sikorskim o budynek ambasady RP w Berlinie. "Prezydent radykalnie minął się z prawdą"

Spór Dudy z Sikorskim o budynek ambasady RP w Berlinie. "Prezydent radykalnie minął się z prawdą"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

To nie ściema kampanijna - tłumaczył minister nauki Dariusz Wieczorek, pytany o obiecane przez Lewicę tysiąc złotych dla studenta. I wyjaśniał, że nie była to obietnica, że "to jest pewien błąd, który wszyscy popełniamy". Przypominamy więc, kto z Lewicy publicznie obiecywał to w kampanii wyborczej.

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Źródło:
Konkret24

Rada Ministrów przyjęła w czwartek rozporządzenie w sprawie pomocy dla rolników. - Rolnicy, którzy sprzedali zboże po zaniżonych cenach nie stracą, uzyskają odpowiednie wyrównanie - powiedział podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak mówił natomiast, na jakich zasadach udzielana będzie pomoc.

Rząd o pomocy dla rolników. Jest rozporządzenie

Rząd o pomocy dla rolników. Jest rozporządzenie

Źródło:
PAP

Prokurator doszedł do wniosku, że nie ma podstaw, aby przyjąć, że wypadek na autostradzie A1 był katastrofą - poinformowała w czwartek prokuratura. Sebastian M., podejrzany o spowodowanie tragedii, w której zginęło małżeństwo z pięcioletnim dzieckiem, nie będzie miał zmienionego zarzutu na bardziej surowy. Decyzja zapadła po przeanalizowaniu nowej opinii biegłych. Cały czas trwa proces ekstradycyjny 32-latka.

Ruch śledczych po wypadku na A1. Jest decyzja w sprawie zarzutów dla Sebastiana M.

Ruch śledczych po wypadku na A1. Jest decyzja w sprawie zarzutów dla Sebastiana M.

Źródło:
tvn24.pl

Rolnicy zablokowali na 12 godzin prawie 50-kilometrowy odcinek S3 między Gryfinem a Myśliborzem na wysokości węzła Pyrzyce (woj. zachodniopomorskie). Droga będzie nieprzejezdna w czwartek w obu kierunkach do godziny 22.

Rolnicy ponownie zablokowali trasę S3

Rolnicy ponownie zablokowali trasę S3

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Uczniowie w klasach VI-VIII nadal będą czytać "Pana Tadeusza", ale we fragmentach. Z listy lektur mają zniknąć między innymi "Syzyfowe prace" i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza. Pojawią się za to autorzy współcześni, których do tej pory nie było w podstawie programowej. Przedstawiamy proponowane zmiany na liście lektur.

Nowa lista lektur. Co z "Panem Tadeuszem" i "W pustyni i w puszczy"?

Nowa lista lektur. Co z "Panem Tadeuszem" i "W pustyni i w puszczy"?

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk ma zapalenie płuc. W najbliższych dniach ograniczy aktywność publiczną - przekazało Centrum Informacyjne Rządu.

Donald Tusk ma zapalenie płuc. Komunikat rządu i wpis premiera

Donald Tusk ma zapalenie płuc. Komunikat rządu i wpis premiera

Źródło:
tvn24.pl

W Kazimierzu (woj. pomorskie) odkryto niewybuch prawdopodobnie pochodzący z II wojny światowej. W czwartek po południu odwołano zaplanowaną na ten dzień akcję wydobycia niewybuchu i ewakuację mieszkańców. Zostanie przeprowadzona w innym terminie.

Znaleziono niewybuch ważący pół tony. Ewakuacja mieszkańców odwołana

Znaleziono niewybuch ważący pół tony. Ewakuacja mieszkańców odwołana

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk poinformował w czwartek, że rekonstrukcja rządu jest planowana na 10 maja. "A jeszcze dziś ogłoszenie planu pomocy dla rolników" - napisał w mediach społecznościowych.

Jest data rekonstrukcji rządu

Jest data rekonstrukcji rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl, TVN24

Orlen w piątek uruchomi majówkową promocję na tankowanie. Z obniżek, wynoszących nawet 40 groszy na litrze, będą mogli skorzystać uczestnicy programu lojalnościowego. Będzie obowiązywał limit pojedynczego tankowania w promocyjnej cenie.

Orlen obniży ceny paliw, ale nie dla wszystkich

Orlen obniży ceny paliw, ale nie dla wszystkich

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Infrastruktury szykuje zmiany w badaniach technicznych pojazdów. Projekt rozporządzenia w tej sprawie przewiduje, że część z nich będzie mogło być przeprowadzane poza stacją kontroli. Dotyczy to między innymi ciągników rolniczych. Zmiany mają wejść w życie od początku czerwca 2024 roku.

Zmiany w badaniach technicznych. Mają objąć około 2 milionów pojazdów

Zmiany w badaniach technicznych. Mają objąć około 2 milionów pojazdów

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Francji Emmanuel Macron w przemówieniu na Sorbonie w Paryżu zaapelował w czwartek o silniejszą, bardziej zintegrowaną obronę europejską. Biorąc pod uwagę aktualne zagrożenia militarne, gospodarcze i handlowe, ocenił, że "istnieje ryzyko, że nasza Europa może umrzeć".

Macron: istnieje ryzyko, że Europa może umrzeć

Macron: istnieje ryzyko, że Europa może umrzeć

Źródło:
Reuters

W czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego obywatele państw UE wybiorą łącznie 720 nowych eurodeputowanych. Ich liczba będzie większa niż w obecnej, kończącej się kadencji. Który kraj będzie miał najwięcej, a który najmniej posłów do PE?

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Który kraj będzie miał najwięcej europosłów i jak wypada Polska?

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Który kraj będzie miał najwięcej europosłów i jak wypada Polska?

Źródło:
elections.europa.eu, europarl.europa.eu

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd umorzył sprawę zlecenia zabójstwa prokuratora i zamiaru zainfekowania jego komputera przez Macieja M., ps. Maślak, uważanego za lidera gangu pseudokibiców Ruchu Chorzów - Psycho Fans. Wyrok jest prawomocny. Jeszcze raz rozpatrzona będzie sprawa zlecenia spalenia akt sądowych.

Był oskarżony o zlecenie zabójstwa prokuratora. Sąd uniewinnił szefa gangu

Był oskarżony o zlecenie zabójstwa prokuratora. Sąd uniewinnił szefa gangu

Źródło:
PAP

W związku z oskarżeniami korupcyjnymi kierowanymi pod adresem jego żony premier Hiszpanii Pedro Sanchez tymczasowo zawiesił wykonywanie wszystkich swoich obowiązków. Jego decyzja sprawiła, że "wszyscy zaczęli się zastanawiać, kim jest" Begona Gomez.

Przez żonę premier Hiszpanii rozważa rezygnację. "Wszyscy zaczęli się zastanawiać", kim jest Begona Gomez

Przez żonę premier Hiszpanii rozważa rezygnację. "Wszyscy zaczęli się zastanawiać", kim jest Begona Gomez

Źródło:
Diario AS, El Confidencial, El Munod, Heraldo, Mujer Hoy, TVN24.pl

Afrykański pomór świń (ASF) zabił warchlaki, których truchła przed kilkoma dniami odnaleźli mieszkańcy gdyńskich Karwin. Sekcja martwych zwierząt wykluczyła otrucie, które początkowo było brane pod uwagę. By zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu wirusa, powiatowy lekarz weterynarii podjął decyzję o zakazie wchodzenia do lokalnych lasów.

Wiadomo już, co zabija dziki. Zakaz i apel do mieszkańców

Wiadomo już, co zabija dziki. Zakaz i apel do mieszkańców

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Policjanci z Gniezna zatrzymali kierującą, która omal nie staranowała pieszego prowadzącego rower przez przejście dla pieszych. 46-latka została ukarana mandatem w wysokości 1500 złotych i 15 punktami karnymi.

Prawie staranowała pieszego i to na oczach policjantów. Nagranie z radiowozu

Prawie staranowała pieszego i to na oczach policjantów. Nagranie z radiowozu

Źródło:
tvn24.pl

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski napisał w mediach społecznościowych, że padł ofiarą oszustwa przy zakupie samochodu. "Okazało się, że auto, które legalnie kupiłem za 100 tysięcy złotych ma swojego 'bliźniaka' we Francji, a mi sprzedano podrobioną w Polsce wersję" - przekazał. Jego samochód został zajęty przez służby. - Sytuacja jest smutna i straszna, niczym z powieści kryminalnej - mówił wicepremier w Sejmie. Zapowiedział projekty zmian legislacyjnych w tej sprawie.

Wicepremier Gawkowski padł ofiarą oszustwa, kupił "bliźniaka". "Sytuacja jest smutna i straszna, niczym z powieści kryminalnej"

Wicepremier Gawkowski padł ofiarą oszustwa, kupił "bliźniaka". "Sytuacja jest smutna i straszna, niczym z powieści kryminalnej"

Źródło:
tvn24.pl

Zapewnienie Polsce bezpieczeństwa, silnej pozycji w Unii Europejskiej i odbudowa apolitycznej służby zagranicznej - o tych zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej mówił w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski. Podkreślał, że Niemcy i Francja są naszymi "najważniejszymi partnerami w Unii Europejskiej", a utrzymanie wszechstronnego wsparcia Unii Europejskiej dla niepodległości Ukrainy będzie "priorytetem polityki europejskiej rządu". Przedstawiamy najważniejsze punkty wystąpienia szefa MSZ.

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Źródło:
PAP

W wystąpieniu ministra Radosława Sikorskiego znalazło się wiele kłamstw i manipulacji - oświadczył w czwartek prezydent Andrzej Duda, komentując expose szefa MSZ w Sejmie. Powiedział, że niektóre wypowiedzi szefa polskiej dyplomacji wzbudziły jego niesmak. Równocześnie chwalił ostatnie lata rządów Prawa i Sprawiedliwości i politykę zagraniczną środowiska, z którego się wywodzi. Sikorski zdążył już odpowiedzieć prezydentowi.

Prezydent chwalił PiS. W wystąpieniu Sikorskiego usłyszał "wiele żenujących stwierdzeń"

Prezydent chwalił PiS. W wystąpieniu Sikorskiego usłyszał "wiele żenujących stwierdzeń"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

W trakcie wystąpienia ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Sejmie marszałek Szymon Hołownia upomniał posłów PiS Szymona Szynkowskiego vel Sęka i Pawła Jabłońskiego. Zaapelował do nich o "powstrzymanie się od jałowych prób zagłuszania pana ministra".

Hołownia przerwał Sikorskiemu i ostro upomniał posłów PiS

Hołownia przerwał Sikorskiemu i ostro upomniał posłów PiS

Źródło:
TVN24

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Gdzie jest burza? W czwartek 25.04 po południu nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wiatr w porywach rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Ciemne chmury nad kilkoma regionami kraju

Gdzie jest burza? Ciemne chmury nad kilkoma regionami kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Osoby, które podczas wideorozmów patrzą na siebie samych na ekranie komputera czy telefonu, są bardziej zmęczone niż osoby, które tego nie robią, twierdzą irlandzcy naukowcy. Ich zdaniem sytuacja wygląda podobnie w przypadku zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Nie patrz na siebie podczas wideorozmowy. Oto powód

Nie patrz na siebie podczas wideorozmowy. Oto powód

Źródło:
universityofgalway.ie

Kalendarz szczepień, stosowany w Polsce od dziesięcioleci, kojarzony jest głównie z dziećmi. To błąd - wskazują epidemiolodzy. - Obecnie wiemy, że szczepienia dorosłych są tak samo ważne, jak szczepienia dzieci - wyjaśnia dr hab. Ewa Augustynowicz z Zakładu Epidemiologii, Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP-PIB.

Kalendarz szczepień dla dorosłych. Sprawdź, czy nie powinieneś się zaszczepić

Kalendarz szczepień dla dorosłych. Sprawdź, czy nie powinieneś się zaszczepić

Źródło:
PAP

Ze wszystkich chorób Polacy najbardziej boją się nowotworów złośliwych. Mimo to nie korzystają ze szczepionek przeciw HPV, które chronią przed różnymi rodzajami raka - podkreślają eksperci. Jedynie pięć procent dorosłych jest zaszczepionych przeciw temu wirusowi.

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Źródło:
PAP

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi, lekarz, który aplikuje sobie lekarstwa do kroplówki w czasie przyjmowania pacjentów, fałszowanie dokumentacji. Według relacji naszych informatorów, do takich nieprawidłowości miało dochodzić w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Sprawą zajęła się krakowska prokuratura, która wzywa na świadków pracowników szpitala w sprawie z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dziennikarz Mateusz Kudła dotarł do nagrania monitoringu, na którym widać lekarza z podpiętą do ramienia kroplówką.

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

Źródło:
TVN24

Prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska apeluje o ustawowe zmiany, "które odbiorą nadmierną władzę" przewodniczącemu Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Szefem KRRiT jest Maciej Świrski. "Obecny przewodniczący jest człowiekiem pozbawionym umiejętności koncyliacyjnych, kieruje się osobistymi przekonaniami i uprzedzeniami, zarządza kierowaną przez siebie instytucją jednoosobowo i jest pod wpływem polityków partii, której od lat sprzyja" - czytamy w piśmie prezeski Fundacji Grand Press. Mirowska zwróciła się z wnioskiem w sprawie zmian do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka. 

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyły rekordowe wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy - poinformowała w czwartek w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Najwięcej, bo ponad pół miliarda złotych trafiło na program Czyste Powietrze. "Przyśpieszamy z inwestycjami"- podkreśliła Pełczyńska-Nałęcz.

"Rekordowe wypłaty z KPO". Ministra o pierwszych przelewach

"Rekordowe wypłaty z KPO". Ministra o pierwszych przelewach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Brytyjski dziennik "The Telegraph" poleca pięć miast w Europie jako atrakcyjne, a zarazem "najtańsze na wypoczynek". Wśród nich jest m.in. Gdańsk. Zdaniem dziennikarzy gazety polskie miasto oferuje wiele możliwości, a wciąż pozostaje nieodkryte dla wielu europejskich turystów.

Dokąd na długi weekend? Polskie miasto wśród polecanych "najtańszych w Europie"

Dokąd na długi weekend? Polskie miasto wśród polecanych "najtańszych w Europie"

Źródło:
The Telegraph

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24