Ciekawostki

"Zieloną armię" poprowadziła bokserka

Ciekawostki

Aktualizacja:

Mimo chłodu około 650 tys. widzów obserwowało największą w kraju, uroczystą paradę w Dublinie z okazji dnia św. Patryka, patrona Irlandii. Tym razem "zieloną armię" poprowadziła światowa mistrzyni w kobiecym boksie Katie Taylor. Towarzyszył jej aktor przebrany za św. Patryka z biskupim pastorałem i dziewczynka z naczyniem pełnym koniczyny, symbolu Irlandii.

Przewodnim wątkiem parady, która przebyła trzykilometrową trasę, było tym razem opowiadanie "Brilliant" irlandzkiego pisarza Roddy'ego Doyle'a o krótkim wypadzie czterech Irlandczyków do Hiszpanii. Uczestnicy parady przebrali się za różne postacie z opowiadania. W ten sposób upamiętniono przyznanie Dublinowi tytułu "miasta literatury" przez UNESCO. Parada z udziałem orkiestr i artystów z Hiszpanii, Francji i USA zasili gospodarkę miasta na sumę ok. 50 mln euro. W całym kraju podobnych parad doliczono się około setki.

"Wznieśmy kielichy za św. Patryka"

Wszędzie obowiązkowo dominował kolor zielony. Sieć McDonald's sprzedawała nawet mleczne koktajle barwione na zielono, a konsumpcji Guinnessa w pubach niewątpliwie pomagała tradycyjna skoczna muzyka. W Belfaście dwóch muzyków z okazji parady stworzyło pieśń "Wznieśmy kielich za św. Patryka", którą wykonuje się przy akompaniamencie dud i bębnów.

Premier Irlandii wręcza koniczynę prezydentowi USA

Tradycyjnie premier Irlandii został w dniu św. Patryka zaproszony do Białego Domu, gdzie prezydentowi USA wręczył zieloną koniczynę. Prezydent Barack Obama ogłosił natomiast, że przyjedzie do Irlandii w maju.

Zielone budowle

Wiele najbardziej rozpoznawalnych budowli świata w czwartek się zazieleniło, m.in. obrotowe koło widokowe w Londynie, Moulin Rouge w Paryżu, pomnik Puerta de Alcala w Madrycie, Empire State Building w Nowym Jorku, wieża CN w Toronto. Motorem tej inicjatywy jest irlandzka organizacja turystyczna Tourism Ireland, która nakładem 28 mln euro realizuje kampanię promocyjną kraju.

Data śmierci misjonarza

17 marca 461 roku uważany jest za datę śmierci misjonarza, który chrzcił Celtów, wyświęcał księży i zakładał na wyspie klasztory i kościoły, ale jest to święto radosne. Dla Irlandczyków jest okazją do zademonstrowania narodowej tożsamości poprzez udział w paradach, pokazach teatrów ulicznych, spotkaniach towarzyskich, potańcówkach, odwiedzinach pubów.

Źródło: ENEX, PAP

Pozostałe wiadomości