Naukowcy ustalili, jaki rodzaj aktywności fizycznej najlepiej wpływa na sprawność mózgu

Autor:
pb//mm
Źródło:
CNN, ncez.pzh.gov.pl, tvn24.pl
Aktywność fizyczna poprawia kondycję układu krążenia
Aktywność fizyczna poprawia kondycję układu krążeniatvn24
wideo 2/6
tvn24Aktywność fizyczna poprawia kondycję układu krążenia

Nawet drobne różnice w codziennej aktywności ludzi, trwające poniżej 10 minut, są powiązane z całkiem realną zmianą zdolności poznawczych naszego mózgu - ustalili brytyjscy naukowcy. W ramach przeprowadzonych badań ustalili, jaki rodzaj aktywności fizycznej najlepiej wpływa na pracę naszego mózgu. Okazało się, że różne rodzaje aktywności w ciągu tygodnia zmieniały sprawność umysłową o nawet 2 procent.

Naukowcy z University College of London przez tydzień, 24 godziny na dobę, monitorowali aktywność prawie 4,5 tys. Brytyjczyków. Celem badania było sprawdzenie, w jaki sposób różne rodzaje aktywności przekładają się na ich krótkoterminową pamięć, umiejętności rozwiązywania problemów oraz ogólne zdolności poznawcze. Wyniki opublikowano w poniedziałek 23 stycznia w czasopiśmie "Journal of Epidemiology and Community Health".

Kilka minut aktywności

W badaniu naukowcy przyjrzeli się trzem podstawowym typom aktywności fizycznej: intensywnej, umiarkowanej i lekkiej. Nie były więc badane efekty konkretnych podejmowanych aktywności, ale ich typów określanych stopniem intensywności. Za intensywną aktywność fizyczną uważa się np. bieganie, szybką jazdę na rowerze, pływanie, aerobik czy ciężkie prace w ogrodzie. Umiarkowana aktywność to z kolei dynamiczny chód, jazda na rowerze, szybki taniec czy lekkie prace w ogrodzie, takie jak grabienie liści.

Następnie badacze sprawdzili, w jaki sposób te trzy rodzaje aktywności wpływają - w porównaniu do siedzącego trybu życia - na sprawność mózgu, którą badano w formie testów. Okazało się, że osoby, które poświęcały na umiarkowane lub intensywne aktywności nawet bardzo małe ilości czasu - od 6 do 9 minut dziennie - odnotowały wyraźnie wyższe wyniki w sprawności umysłowej niż osoby, które czas ten spędzały w trybie siedzącym, przeznaczały go na sen albo na lekkie aktywności.

W dodatku u osób, które codziennie podejmowały się umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej trwającej do 10 minut, poprawiała się pamięć, a także umiejętności takie, jak planowanie i organizacja. Jeden z autorów badania John Mitchell przyznał, że poprawa ta nie była duża, ale zauważono, że im więcej czasu uczestnicy przeznaczali na taką aktywność, tym więcej korzyści odczuwali. - Może to sugerować, że nawet minimalne zmiany w naszym codziennym życiu mogą mieć późniejsze konsekwencje dla naszych zdolności poznawczych - powiedział, cytowany przez CNN.

Z badania wynika jednocześnie, że z siedzącym trybem życia lub podejmowaniem wyłącznie niewielkich aktywności wiąże się negatywny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Zdolności poznawcze spadały o nawet 1-2 proc. u uczestników, którzy zastąpili umiarkowaną lub intensywną aktywność ośmioma minutami siedzenia, sześcioma minutami lekkiej aktywności lub siedmioma minutami drzemki.

ZOBACZ TEŻ: Sześć minut takich ćwiczeń zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera i Parkinsona. Jak trenować?

Zdrowa aktywność fizyczna

Badacze podkreślili, że aby potwierdzić wyniki tej analizy i zrozumieć, jaką rolę odgrywa każdy z rodzajów aktywności dla funkcjonowania mózgu, potrzebne są dalsze badania. John Mitchell podkreślił jednak, że już badanie jego zespołu "unaocznia, jak nawet drobne różnice w codziennej aktywności ludzi, trwające poniżej 10 minut, są powiązane z całkiem realną zmianą zdolności poznawczych naszego mózgu".

Wcześniejsze badania wskazywały już także na inne korzyści zdrowotne z podejmowania choćby umiarkowanej aktywności fizycznej. Może ona m.in. zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2 czy depresji. Ruch ma też znaczenie w profilaktyce nowotworowej i pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

ZOBACZ TEŻ: Nawet trzy minuty wysiłku fizycznego mogą wydłużyć życie. "Zabawa z dziećmi, wnoszenie zakupów"

Autor:pb//mm

Źródło: CNN, ncez.pzh.gov.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości