Ciekawostki

Zdrowe płuca wyssane z mlekiem matki

Ciekawostki

Aktualizacja:

Jak pokazują najnowsze badania ssanie mleka powoduje, że płuca dziecka stają się mocniejsze. Mechanizm zasysania mleka z piersi matki może wzmacniać płuca dziecka i poprawia jego wydolność oddechową.

Grupa amerykańskich i brytyjskich naukowców zajęła się badaniem zdolności oddechowych grupy dziesięciolatków z Isle of Wight w Wielkiej Brytanii. Ci spośród badanych, którzy w pierwszych czterech miesiącach życia byli karmieni piersią, potrafili nabrać do płuc więcej tlenu i szybciej go wydychać. - Może to wynikać z tego, że zasysanie mleka z piersi matki wymaga większego wysiłku fizycznego od dziecka niż gdy karmi się je butelką - stwierdzili naukowcy.

Nie wszystko jest oczywiste

Inne badania pokazały jednak, że nie można wykluczyć działania także innych czynników. Zawarte w mleku matki związki chemiczne poprawiające odporność, mogę również uodparniać przed astmą. Nie można także wykluczyć innych, nieznanych czynników - twierdzą uczeni z Southampton University i Michigan State University.

Co z tą butelką?

Biorąc pod uwagę rezultaty tych badań może być konieczna zmiana kształtów butelek dla dzieci, tak by mogły one imitować mechanizm ssania mleka z piersi matki. - Dziecko podczas karmienia piersią musi użyć średnio trzy razy więcej siły by uzyskać pokarm, niż wtedy gdy bierze go z butelki. Powoduje to również wydłużenie procesu karmienia - mówi dr Syed Arshad. Naukowcy zwrócili się do jednego z producentów butelek do karmienia z propozycja przetestowania wyników badań. Rezultatem tej współpracy ma być butelka która imituje przebieg karmienia piersią. - Nikt nie twierdzi, że możliwe jest stworzenie czegoś lepszego niż karmienia piersią. Można jednak pomóc tym matkom, które z różnych przyczyn same nie mogą karmić potomstwa - powiedział dr Arshad.

kg /el

Źródło: BBC, AP, Reuters, CNN