Ciekawostki

Zabłysła najsłynniejsza choinka świata

Ciekawostki


Przed nowojorskim Rockefeller Center jak co roku stanęła świąteczna choinka. Zapalenie lampek na mierzącym 25 metrów świątecznym drzewku oglądały tysiące osób... I było na co popatrzeć.

Choinka będzie rozświetlać centrum miasta przez najbliższe 2 miesiące. Nowojorskie rodziny tłumnie przybyły na transmitowaną również przez telewizję uroczystość. Zapalanie lampek na ogromnym drzewku już na trwałe wpisało się w tradycję miasta.

Świerk został oświetlony 30 tysiącami wielokolorowych diod, które łączą przewody o długości ponad 7 kilometrów. To pierwszy raz kiedy zamiast zwykłych żarówek zastosowane energooszczędne diody. Nowe oświetlenie będzie pochłaniać około tysiąca kilowatogodzin dziennie. Stare zużywało sporo więcej, bo ponad 3,5 tys. kWh.

Właściciele Rockefeller Center zainstalowali ponadto baterię słoneczną zbudowaną z 365 paneli, która zostanie umieszczona na dachu jednego z budynków kompleksu i będzie zasilała oświetlenie choinki.

Tradycja stawiania choinki w tym miejscu istnieje od 1931 roku, kiedy to robotnicy pracujący przy budowie pierwszych budynków Rockefeller Center ubrali sześciometrową choinkę.


Źródło: APTN