Żabie skoki Endeavoura. Dziś kolejny etap podróży

Aktualizacja:
Endeavour zakończył drugi etap swej ostatniej podróży
Endeavour zakończył drugi etap swej ostatniej podróży
ENEX
ENEXEndeavour zakończył drugi etap swej ostatniej podróży

Amerykański wahadłowiec Endeavour zakończył w czwartek drugi etap swojej ostatniej podróży. Na grzbiecie Boeinga 747 wylądował w bazie lotniczej Edwards na obrzeżach pustyni Mojave w Kalifornii.

Na terenie bazy sił powietrznych USA, dokładnie w Palmdale, znajduje się ośrodek badawczy amerykańskiej agencji kosmicznej, gdzie ponad 20 lat temu zbudowany został Endeavour.

Etapami

Wahadłowiec wystartował w środę z Florydy. Pierwszy przystanek miał w Houston w Teksasie. Potem jumbo jet z wahadłowcem na grzbiecie przeleciał na niskiej wysokości m.in. nad Austin w Teksasie i Tucson w Arizonie oraz ośrodkami NASA w stanie Nowy Meksyk. Na krótko także wylądował w El Paso, by uzupełnić paliwo. W piątek, jeśli pogoda dopisze, Endeavour wystartuje do ostatniego, trzeciego etapu swej pożegnalnej podróży, którego celem jest Los Angeles. Stamtąd zostanie przetransportowany do Kalifornijskiego Centrum Nauki, gdzie będzie już tylko muzealnym eksponatem.

Ostatnia podróż

Endeavour, który odbył swą ostatnią misję kosmiczną w maju-czerwcu roku 2011, jest drugim z trzech promów, które trafiają do muzeum. Najstarszy z nich Discovery jest wystawiany w Steven F. Udvar-Hazy Center w Chantilly w stanie Wirginia. Placówka ta stanowi część waszyngtońskiego Narodowego Muzeum Lotnictwa i Kosmonautyki prowadzonego przez Smithsonian Institution. Wahadłowiec Atlantis, który odbył ostatnią misję w lipcu 2011 roku, zostanie odholowany w listopadzie do ośrodka dla turystów w Centrum Kosmicznym im. J.F. Kennedy'ego na przylądku Canaveral.

Autor: mn\mtom / Źródło: Reuters, ENEX, PAP

Pozostałe wiadomości