Prezenter wygenerowany przez sztuczną inteligencję

TVN24


Chińska państwowa agencja informacyjna Xinhua i firma z branży technologicznej Sogou zaprezentowały w środę prezentera informacji wygenerowanego przez sztuczną inteligencję. Pierwowzorem animacji jest prawdziwy dziennikarz zatrudniony w agencji.

Animacja prezentera wiadomości, którego przedstawiono na piątej Międzynarodowej Konferencji Internetowej (World Internet Conference) w Wuzhen w Chinach stworzono w oparciu o analizę mimiki twarzy, głosu i zachowań prawdziwego dziennikarza - poinformowała chińska agencja informacyjna Xinhua.

Na pokazie zaprezentowano dwie wersje animacji: mówiącą po angielsku oraz mandaryńsku.

Pierwsze wystąpienie wirtualnego prezentera

- Dzień dobry wszystkim! Jestem angielską wersją wirtualnego prezentera. To jest mój pierwszy dzień w agencji Xinhua - brzmiały pierwsze słowa debiutanta. - Mój głos i wygląd wzorowane są na Zhang Zhao, prawdziwym prezenterze, który pracuje w agencji.

W dalszej części prezentacji wirtualny "dziennikarz" zapowiedział: "Będę pracował niestrudzenie, aby informować was na bieżąco, ponieważ teksty będą wprowadzane do mojego systemu w sposób nieprzerwany".

Twórcy podkreślają, że prezenter może pracować 24 godziny na dobę, obniżając koszty produkowania serwisów informacyjnych. Na razie przewiduje się, że rozwiązanie będzie stosowane na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

Specjaliści komentują

Profesor Michael Wooldridge z Oxford University, specjalista w dziedzinie sztucznej inteligencji, zauważył w rozmowie z BBC, że dłuższe oglądanie serwisu prezentowanego przez wirtualnego dziennikarza "jest dość trudne". - To jest bardzo płaskie, bardzo jednowymiarowe. Nie ma rytmu, tempa ani akcentów -stwierdził Wooldridge.

Zwrócił też uwagę na pozatechnologiczny aspekt wirtualnej prezentacji. Prawdziwi prezenterzy informacji - zdaniem profesora - są często osobami cieszącymi się zaufaniem publicznym. - Kiedy patrzysz na animację, całkowicie tracisz kontakt z prezenterem - uważa naukowiec.

Inny specjalista w tej dziedzinie, Noel Sharkey, komentując dla BBC pokaz wirtualnych prezenterów stwierdził natomiast, że jest to "obiecujący pierwszy krok".

Autor: jog//ŁUD / Źródło: BBC, Xinhua

Źródło zdjęcia głównego: Xinhua, Reuters