Ciekawostki

Wpław przeciwko FIFA

Ciekawostki

Pokonał Titicacę wpław
ReutersPokonał Titicacę wpław

Peruwiańczyk Medina Cruz przepłynął Titicacę - najwyżej położone jezioro na świecie. Pływak chciał w ten sposób udowodnić władzom FIFA, że decyzja o zakazie rozgrywania międzynarodowych meczy piłkarskich na dużych wysokościach jest błędem i powinna być natychmiast odwołana.

Komitet Wykonawczy FIFA wielokrotnie wypowiadał się przeciwko rozgrywaniu międzynarodowych meczów w boliwijskim La Paz. Obiekt znajduje się na wysokości 3.600 m npm. Z powodu położenia boiska wysoko nad poziomem morza, zdaniem federacji, zespoły rywali powinny przechodzić co najmniej dwutygodniową aklimatyzację. Teraz Boliwia będzie musi wyznaczyć inne stadiony na pozostałe mecze eliminacji mistrzostw świata w 2010 roku.

W ubiegłym roku FIFA zdecydowała, że mecze międzypaństwowe nie mogą być rozgrywane powyżej 2500 m npm., ze względu na zagrożenie zdrowia zawodników. Wywołało to w krajach andyjskich falę protestów, po których FIFA zgodziła się podwyższyć barierę do 3000 m. Zobacz jak przeciwko decyzji FIFA grał legendarny Diego Maradona.

Źródło: Reuters, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości