Ciekawostki

Willem Einthoven bohaterem Google Doodle. Kim był laureat Nagrody Nobla?

Ciekawostki

GoogleGoogle Doodle to grafika na specjalne okazje

Willem Einthoven, holenderski fizjolog i histolog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, został uhonorowany specjalnym logo na stronie głównej wyszukiwarki Google. Odkrywca mechanizmu rejestracji elektrokardiogramu obchodziłby dziś 159. rocznicę urodzin.

Einthoven, bohater dzisiejszej grafiki Google Doodle, urodził się 21 maja 1860 roku w Semarang, w Holenderskich Indiach Wschodnich. Od 1886 roku pracował na Uniwersytecie w Lejdzie. Prowadził badania z zakresu m.in. rozwoju tkanek, optyki i dźwięków serca.

Bohater Google Doodle - twórca EKG

Holender opracował teorię pola elektrycznego oraz ogólne prawo projekcji serca na powierzchnię ciała. Uważany jest za twórcę elektrokardiografii.

Za odkrycie mechanizmu rejestracji elektrokardiogramu, czyli EKG w 1924 roku został uhonorowany Nagrodą Nobla.

Naukowiec zmarł 29 września 1927 roku w Lejdzie.

Aparat Einthovena

Właśnie elektrokardiogramowi Einthovena poświęcona jest dzisiejsza grafika Google Doodle.

Aparat skonstruowany przez Holendra wymagał od pacjenta, by ten zanurzył obie ręce i jedną nogę w roztworze soli. Urządzenie nakreślało wówczas diagram na papierze milimetrowym, obrazujący rytm serca. Zostało to zobrazowane na grafice Google.

Współczesne aparaty EKG są zdecydowanie mniejsze, inny jest też sposób przeprowadzenia badania. Sam zabieg jednak do dziś jest wykorzystywany w medycynie - przede wszystkim w celu rozpoznania chorób kardiologicznych.

Grafika w Google na specjalne okazje

Google Doodle to specjalnie zmienione logo na głównej stronie wyszukiwarki. Najczęściej takie nowe grafiki pojawiają się w dniu rocznic urodzin znanych ludzi, ogłoszenia przełomowych wynalazków, ważnych uroczystości. Grafika zmienia się również w dni popularnych świąt.

ZOBACZ TEŻ > Google zrywa z Huawei. Chiński gigant wydał oświadczenie

Autor: dp//mro / Źródło: nobelprize.org, google.com

Źródło zdjęcia głównego: Google

Pozostałe wiadomości