Średniowieczni mnisi byli "przeżarci pasożytami". Zaskakujące odkrycie naukowców z Cambridge

Autor:
kgo//az
Źródło:
CNN, University of Cambridge
Izraelscy archeolodzy twierdzą, że odnaleźli miejsce narodzin św. Piotra
Izraelscy archeolodzy twierdzą, że odnaleźli miejsce narodzin św. PiotraReuters Archive
wideo 2/4
Reuters ArchiveIzraelscy archeolodzy twierdzą, że odnaleźli miejsce narodzin św. Piotra

Choć średniowieczni angielscy mnisi mieli lepszy dostęp do udogodnień sanitarnych niż reszta społeczeństwa, w ich organizmach pasożyty występowały prawie dwa razy częściej - ustalili archeolodzy z uniwersytetu w Cambridge. Naukowcy podejrzewają, że było to związane z pracami w przyklasztornych ogrodach.

Badacze z wydziału archeologii University of Cambridge przeanalizowali próbki ziemi znajdującej się w pobliżu szczątków 19 zakonników oraz 25 przedstawicieli miejskiej biedoty z okresu między XII a XIV wiekiem. Wykopaliska były prowadzone na terenie dawnego klasztoru augustianów w Cambridge. W poprzedni piątek naukowcy opublikowali wyniki przeprowadzonych na ich podstawie badań.

Wykopaliska na terenie dawnego klasztoru w CambridgeTwitter/Cambridge Archaeological Unit

Glista ludzka i włosogłówka w szczątkach mnichów

Wynika z nich, że wśród mnichów zakażenie pasożytami układu pokarmowego było niemal dwa razy bardziej powszechne niż w pozostałej części społeczeństwa. Pasożyty wykryto u 58 proc. zakonników i 32 proc. ludności świeckiej. Podkreślają, że druga z liczb jest mniej więcej na takim poziomie, jakiego się spodziewano, natomiast zaskoczył ich tak wysoki procent pasożytów u braci zakonnych.

Badacz Tianyi Wang doprecyzował, że najczęściej znajdowanym gatunkiem była glista ludzka, a następnie włosogłówka. Dodał, że oba gatunki rozmnażają się najszybciej w "złych warunkach sanitarnych".

Glista ludzka rozwija się w jelicie cienkim człowieka. Do objawów wywoływanego przez niej schorzenia - glistnicy - należą bóle brzucha, biegunki lub zaparcia, utrata apetytu, kaszel, ból gardła. Włosogłówka atakuje jelito ślepe, czyli odcinek jelita grubego tuż obok wyrostka, albo jelito cienkie, po czym wędruje do jelita grubego. Wywołuje chorobę o nazwie trychocefaloza. Może ona prowadzić np. do zapalenia wyrostka robaczkowego, wzmożonej pobudliwości nerwowej, biegunek i bólu brzucha, a także do osłabienia, nudności i wymiotów.

Pasożyty w nawozie

Ustalenia archeologów są o tyle zaskakujące, że średniowieczne augustiańskie klasztory wyposażone były w toalety i miejsca, w których można było się umyć. Większość ówczesnych mieszkańców Cambridge, a zwłaszcza przedstawicieli niższych warstw społeczeństwa, nie miało dostępu do takich udogodnień.

Wykopaliska na terenie dawnego klasztoru w CambridgeCambridge Archeological Unit

Naukowcy uważają, że zwiększony odsetek wywołanych przez pasożyty infekcji u mnichów mógł być skutkiem regularnego nawożenia przez nich klasztornych ogrodów. Jako nawozu mnisi używali odchodów, w których znajdowały się pasożyty.

Cytowany na stronie wydziału dr Piers Mitchell, inny uczestnik wykopalisk, zaznaczył, że było to pierwsze badanie, które miało wykazać zależność między częstotliwością występowania pasożytów a trybem życia średniowiecznych społeczności. - Wygląda na to, że zakonnicy z Cambridge byli przeżarci pasożytami - podsumował dr Mitchell.

ZOBACZ TEŻ: Mozaika dla "przywódcy niebiańskich apostołów". Archeolodzy twierdzą, że odnaleźli miejsce narodzin świętego Piotra

Autor:kgo//az

Źródło: CNN, University of Cambridge

Źródło zdjęcia głównego: Cambridge Archeological Unit

Pozostałe wiadomości