Seriale, muzyka i rodzina królewska mają wpływ na to, jakie imiona Brytyjczycy wybierają dla swoich dzieci

Autor:
pb//am
Źródło:
Independent, ons.gov.uk, tvn24.pl, PAP
Kate i William pokazali światu maleńką księżną
Kate i William pokazali światu maleńką księżnąReuters TV
wideo 2/2
Reuters TVKate i William pokazali światu maleńką księżną

Noah i Olivia to najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w Wielkiej Brytanii w 2021 roku. Z nowych danych wynika, że wpływ na wybory rodziców miały m.in. popularne filmy i seriale.

Brytyjski urząd statystyczny (Office for National Statistics, ONS) opublikował właśnie dane dotyczące najpopularniejszych imion w Anglii i Walii w 2021 roku. Na pierwszym miejscu wśród imion dla chłopców znalazł się Noah (imię to nadano 4525 dzieciom), który po raz pierwszy od ośmiu lat wyprzedził Olivera. Tuż za nimi są George, Arthur i Muhammad. Na pierwszym miejscu wśród imion dla dziewczynek znalazła się już szósty rok z rzędu Olivia (3649 dzieci). Za nią zaś Amelia, Isla, Ava i Ivy

Kultura popularna wpływa na wybory rodziców

Jak zauważyli autorzy zestawienia, znaczny wpływ na nadawane imiona ma kultura popularna, w tym seriale. - Kultura popularna cały czas wpływa na wybór imion dla dzieci dokonywany przez rodziców - przyznał James Tucker z ONS. - Dziś opublikowaliśmy analizę, w której zbadaliśmy wpływy kulturowe, które mogą być inspirujące przy nadawaniu imion dzieciom, od popularnych programów telewizyjnych po ikony muzyki - dodał.

Okazuje się, że premiera filmu animowanego "Luca" w czerwcu 2021 roku wpłynęła na liczbę dzieci, którym rodzice nadali właśnie takie imię. Chłopców nazwanych Luca w 2020 roku było 1323, a w zeszłym roku już 1807. Było to 28. najbardziej popularne imię na Wyspach rok temu. Po premierze bajki "Raya and the Last Dragon" podwoiła się też liczba dziewczynek nazwanych Raya - z 110 w 2020 roku do 251 w 2021 roku. Podobna sytuacja występuje w przypadku serialu "Peaky Blinders", który swoją premierę miał w 2013 roku. Jedna z jego głównych postaci nosi imię Arthur. Jeszcze 9 lat temu nadano takie imię 1559 chłopcom, podczas gdy w zeszłym roku, gdy premierę miał szósty sezon serialu, nadano je już 3766 dzieciom. Według ONS, również film "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy" spowodował wzrost liczby chłopców nazwanych imieniem Kylo. Po premierze produkcji w 2016 roku odnotowano 54 dzieci z takim imieniem, a w 2020 roku było ich już 189.

ZOBACZ TEŻ: Dżesika, Wanesa i Mason. Rodzice chcą, by było niepospolicie

Inspirująca mogła być dla rodziców też muzyka. Po śmierci Davida Bowiego w styczniu 2016 roku wzrosła liczba dzieci, którym nadano imię Bowie - z 12 w 2015 roku do 78 w 2021 roku. Międzynarodowy sukces piosenkarki Mabel mógł natomiast przyczynić się do wzrostu popularności takiego imienia - w zeszłym roku nadano je 885 dziewczynkom.

Rodzina królewska też inspiruje imiona dzieci

Rodzina królewska również inspiruje Brytyjczyków. Narodziny Lilibet, córki księcia Harry’ego i księżnej Meghan, spowodowały, że ośmiu dziewczynkom nadano takie imię w zeszłym roku, podczas gdy w ciągu ostatnich siedmiu lat było ich mniej niż trzy w każdym kolejnym roku.

Po narodzinach pierwszego dziecka księcia Williama i księżnej Kate, księcia George’a w 2013 roku, wzrosła liczba chłopców z imieniem George, podobnie z imieniem Louis - w 2018 roku było ich 941, a w 2019 roku, po narodzinach księcia Louisa, już 1274. Z kolei po narodzinach księżniczki Charlotte takie imię nadano 2596 dziewczynkom w 2016 roku, w porównaniu do 1951 w 2015 roku.

Co ciekawe, Olivia to również pierwszy wybór imienia dla dziewczynki w Stanach Zjednoczonych. Według tamtejszej Social Security Administration, kolejne są Emmy i Charlotte. Wsród imion męskich Noah jest na drugim miejscu. Wyprzedza go Liam, a trzeci jest Olivier. 

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w Polsce

W Polsce największą popularnością cieszą się imiona tradycyjne. Najpopularniejszymi imionami w pierwszej połowie 2022 roku były kolejno Zofia, Zuzanna, Hanna, Maja i Laura dla dziewczynek i Antoni, Jan, Aleksander, Franciszek i Nikodem dla chłopców. Rodzice decydowali się też na bardziej oryginalne, takie jak Kenzo, Sava, Fabian czy Goja i Nora. Najmniej popularne imiona od stycznia do czerwca tego roku to kolejno Tulia, Aldona i Iwa oraz Jamie, Ari i Ambroży.

ZOBACZ TEŻ: Najpopularniejsze imiona w Polsce. Nowy ranking

Autor:pb//am

Źródło: Independent, ons.gov.uk, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości