Uroczystość Matki Boskiej Zielnej - jak zrobić tradycyjne ziele na Wniebowzięcie

Autor:
zuz//mro
Źródło:
TVN24
Z okazji Święta Matki Boskiej Zielnej ludzie plotą i święcą bukiety
Z okazji Święta Matki Boskiej Zielnej ludzie plotą i święcą bukiety TVN24 Poznań
wideo 2/4
TVN24 PoznańZ okazji Święta Matki Boskiej Zielnej ludzie plotą i święcą bukiety

Matki Boskiej Zielnej to święto przypadające na 15 sierpnia. W chrześcijańskim kalendarzu liturgicznym funkcjonuje jako Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Obchodzone jest co roku od V wieku. Z tym dniem wiążą się pewne tradycje i zwyczaje. Między innymi przygotowanie specjalnego bukietu z ziela.

Święto Matki Boskiej Zielnej 

Święto Matki Boskiej Zielnej to jedno z ważniejszych świąt kościelnych stałych związanych z Maryją. Obchodzi się je od V wieku. Święto to wypada zawsze 15 sierpnia w okresie zakończenia żniw. Według legend, dzień Uroczystości Matki Boskiej Zielnej swoje początki zawdzięcza apostołom, którzy po śmierci Maryi nie znaleźli jej ciała w grobie, tylko kwiaty i zioła. Właśnie z tego powodu Matkę Boską nazywa się Zielną.

Tradycje i zwyczaje związane ze świętem

Podczas Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oddaje się cześć Matce Boskiej Wniebowziętej, która jest patronką ziemi i roślinności. Z tym dniem związane jest również przysłowie „A na Wniebowzięcie – pokończone żęcie”. Wybierając się do kościoła tego dnia, zabiera się ze sobą gałązki i bukiety, aby  je poświęcić.   

Dawniej wierzono, że poświęcone ziele miało wyjątkowe właściwości. Rośliny miały chronić dom przed piorunami a jego mieszkańców przed chorobami. Pannom natomiast zapewnić szczęśliwe zamążpójście. Oprócz tego, poświęcone plony można było dodawać do wszelkich naparów i herbat. 

Jak przygotować tradycyjne ziele?

Bukiety, które zanosi się do kościoła z okazji święta Matki Boskiej Zielnej, przygotowuje się według pewnych zasad. Zgodnie z tradycją do wiązanki powinno użyć się 7 bądź 77 różnych ziół, zbóż,  kwiatów, ale także plonów rolnych. Do najbardziej popularnych roślin, które kiedyś wplątywano w wiązanki, zalicza się len, makówki, konopie i kłosy zbóż. Istotne było, aby ilość ziół i zbóż była nieparzysta. Dobry wybór to siedem lub dziewięć. Cyfra siedem nie jest tutaj przypadkowa, bowiem w Starym Testamencie była uznawana za symbol doskonałości. Tak przygotowane ziele było symbolem szacunku dla dzieła stworzenia. 

Oprócz tradycyjnego ziela Święto Matki Boskiej Zielnej jest związane z corocznymi pielgrzymkami na Jasną Górę w Częstochowie oraz z uroczystościami w Kalwarii Zebrzydowskiej. W tym roku inauguracja uroczystości w Kalwarii Zebrzydowskiej przypada na 15 sierpnia. Podczas następnego tygodnia wierni zbierają się codziennie na modlitwie. Centralne uroczystości związane z Wniebowzięciem zaplanowane są na 22 sierpnia. 

ZOBACZ >> Święto w niedzielę 15 sierpnia. Czy przysługuje nam dodatkowy dzień wolny?

Autor:zuz//mro

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Waldemar Deska/PAP

Pozostałe wiadomości