Ciekawostki

#CharlieHebdo, #JesuisParis, #CaitlynJenner. Tym żył Twitter w 2015 roku

Ciekawostki

#CharlieHebdo, #JesuisParis, #CaitlynJenner, tym żył Twitter w 2015 roku
Twitter | 2015.twitter.comWśród najpopularniejszych hashtagów były #CharlieHebdo, #JesuisParis czy #CaitlynJenner

Atak na redakcję Charlie Hebdo i #JesuisCharlie, śmierć czarnoskórego Amerykanina i #BlackLivesMatter, a także jaki kolor ma ta sukienka i #TheDress to tylko niektóre z wydarzeń, jakimi żyły media społecznościowe w 2015 roku. Wszystkie zebrała sieć społecznościowa Twitter i opublikowała w formie wideo.

#CharlieHebdo i #JesuisCharlie

7 stycznia 2015 r.w w ataku terrorystycznym na redakcję satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo" w Paryżu zginęło 12 osób. Wśród zabitych byli rysownicy tygodnika, znanego z satyry wymierzonej w radykalny islam.

Niezadowolenia z ograniczania wolności słowa nie kryli internauci. Za pomocą hashtagu #JesuisCharlie (pol. "Jestem Charlie") oraz #CharlieHebdo w kilka godzin po zamachu terrorystycznym oznaczyli ponad 200 tys. wpisów na Twitterze. Publikowali również wyrazy współczucia i kondolencje dla rodzin ofiar tragedii.

#JesuisParis i #PrayforParis

Niecały rok po tragicznym ataku na redakcję "Charlie Hebdo" doszło do kolejnej tragedii w Paryżu. 13 listopada terroryści uderzyli w kilku miejscach jednocześnie. Zginęło 130 osób.

Internauci solidaryzowali się z Francją. Pod hashtagami #JesuisParis, #PrayForParis, #ParisAttacks i #PorteOuverte wyrazili smutek i zapewnili o swoich modlitwach. We wpisach zamieścili też hasło "Je suis" (jestem - red.), które wcześniej było używane m.in. w związku z zamachem terrorystycznym na redakcję "Charlie Hebdo". Na grafikach dołączanych do wiadomości pojawiła się wieża Eiffla, wpisana w znak pokoju.

#CaitlynJenner

"Jestem kobietą" - oświadczyła w kwietniu w wywiadzie telewizyjnym dla ABC (jeszcze jako Bruce Jenner) mistrzyni olimpijska w dziesięcioboju z 1976 roku Caitlyn Jenner. Wtedy po raz pierwszy przyznała się publicznie do swojego transgenderyzmu.

Dwa miesiące później w środku czerwcowego wydania magazynu znalazł się 22-stronicowy artykuł na temat zmiany płci. Ujawnił on, że Jenner przeszła 10-godzinną operację zmiany wyglądu twarzy na bardziej kobiecą, lecz nie ruszano jej genitaliów.

Tuż po zmianie płci Jenner założyła także nowe konto na Twitterze, które pobiło rekord Guinnessa zyskując milion śledzących użytkowników w ciągu czterech godzin i trzech minut. Poprzedni rekord należał do oficjalnego konta Baracka Obamy, który miał na koncie milion subskrybentów po pięciu godzinach.

Internauci pod hashtagiem #CaitlynJenner docenili odwagę i walkę o tożsamość celebrytki.

#TheDress

Wszystko zaczęło się od tego, że jedna z blogerek zwróciła się do użytkowników serwisu Tumblr o pomoc w ustaleniu koloru kreacji ze zdjęcia.: "Hej, pomóżcie mi ustalić, czy ta sukienka jest biało-złota czy niebiesko-czarna?"

W mediach społecznościowych wywiązała się dyskusja. Zacięta i burzliwa. Włączyli się celebryci m.in.: Taylor Swift, Kim Kardashian, Julianne Moore. Spór o sukienkę stał się sieciowym hitem. Na Twitterze debata na temat tej sukienki była oznaczona hashtagiem #TheDress.

#BlackLivesMatter

W kwietniu tego roku, z rąk białego policjanta zginął czarnoskóry Walter Scott. Mężczyzna w trakcie ucieczki przed policjantem został postrzelony przez niego osiem razy w plecy, co zarejestrowano na amatorskim nagraniu wideo, które kilka dni później opublikowano. Funkcjonariusz usłyszał zarzut morderstwa.

Był to kolejny przypadek w USA, gdy czarnoskóry mężczyzna ginie z rąk białego policjanta. Oburzeni internauci pod hashtagiem #BlackLivesMatter (życie czarnoskórych ma znaczenie - red.) wyrażali solidarność z czarnoskórą społecznością w USA.

Do tweetów dołączali m.in. zdjęcie zastrzelonego Scotta, pozującego w uniformie Straży Wybrzeża, do której w przeszłości należał.

#RefugeesWelcome

Internauci nie byli obojętni również wobec uchodźców, którzy w tym roku masowo przybywają do Europy. Wyrazy poparcia na Twitterze okazywano za pomocą hashtagu #RefugeesWelcome.

Według danych UNHCR do połowy listopada do Europy przybyło w sumie ponad 858 tys. migrantów. Organizacja spodziewa się, że między listopadem 2015 a lutym 2016 średnio dziennie jedynie z Turcji przybywać będzie 5 tys. osób, co oznacza dodatkowe 600 tys. przybyszów w Grecji, Chorwacji, Serbii, Słowenii i Macedonii.

#PlutoFlyBY

14 lipca o godz. 13.49 sonda New Horizons należąca do NASA przeleciała obok Plutona - i to bardzo blisko. Dla wielu było to najważniejsze wydarzenie w dziejach podboju Kosmosu.- Misja ta zakończyła wstępne rozpoznanie Układu Słonecznego - podsumował wówczas Charles Bolden administrator NASA.

To przełomowe wydarzenie zainteresowało również internautów. Na portalach społecznościowych za pomocą hashtagu #PlutoFlyBY wyrażali swoje uznanie dla autorów projektu New Horizons.

#IStandWithAhmed

We wrześniu głośno było o sprawie 14-letniego Ahmeda Mohameda. Został on aresztowany przez teksańską policję po tym jak przyszedł do szkoły z własnoręcznie zrobionym zegarkiem. Uznano go za bombę. Media społecznościowe zawrzały po nagłośnieniu sprawy chłopca. Wsparli go między innymi Barack Obama i Hilllary Clinton.

#IStandWithAhmed DISGUSTING. @IrvingMayor @IrvingPD AND school owe apology. WERE HE WHITE? http://t.co/iaWgObXQSd pic.twitter.com/8wrYpVq8Yr— Montel Williams (@Montel_Williams) wrzesień 16, 2015

Brought my clock to work today. #IStandWithAhmed #Solidarity pic.twitter.com/h4Jr0siF1A— Simran Jeet Singh (@SikhProf) wrzesień 16, 2015

Cool clock, Ahmed. Want to bring it to the White House? We should inspire more kids like you to like science. It's what makes America great.— President Obama (@POTUS) wrzesień 16, 2015

Autor: pw, kry/gak,mtom / Źródło: Twitter.com, Mashable

Źródło zdjęcia głównego: Twitter

Pozostałe wiadomości