Torebka inspirowana "miłością życia" Chanel. Boy zagrozi kultowej 2.55?

Ciekawostki

Aktualizacja:
ChanelKolekcja "Boy" trafi do sklepów we wrześniu

Dom mody Chanel przygotował nowy model torebki, który ma pobić popularnością najbardziej kultowy projekt - 2.55. Nowa kolekcja nazywa się "Boy". - Coco Chanel inspirowała się męską bielizną szyjąc sukienki. Pierwszą rzecz wyciągnęła z szafy Boya Capela, który był miłością jej życia. Dlatego torebki dostały nazwę na jego cześć - opowiada Karl Lagerfeld, projektant paryskiego domu mody.

Nowy model torebek ma swoje korzenie w ulubionym po krawiectwie zajęciu Coco Chanel, założycielki domu mody Chanel - w polowaniach. Kolekcja w stylu androgynicznym inspirowana jest stylem toreb, w których myśliwi - i sama Coco - nosili naboje do strzelb.

- Coco była kobietą wyprzedzającą swoje czasy. Do dziś inspiruje - tłumaczy pomysł na nową kolekcję torebek Karl Lagerfeld, który dyrektorem kreatywnym w domu mody Chanel został w latach 80-tych.

Kolekcję "Boy" inspirowały torby myśliwych, w których trzymali naboje (fot. Chanel) 

To będzie klasyk?

Nowe torebki uszyte są ze skóry cielęcej w czterech kolorach (czerwonym, szarym, czarnym i kości słoniowej) i w różnych kształtach. Logo marki mają wytłoczone na dnie, dołączony jest złoty łańcuch w roli paska. Noszą nazwę "Boy", na cześć największej miłości projektantki: Boya Capela. - Coco Chanel miała prosty, chłopięcy styl, który miał uczynić ją istotą równą mężczyźnie. Pierwsza ścięła włosy, a szyjąc sukienki inspirowała się męską bielizną. Pierwszą rzecz wyciągnęła z szafy Boya - opowiada Lagerfeld.

Bogaty Brytyjczyk - Arthur "Boy" Capel był najważniejszym mężczyzną w życiu Chanel. To on pomógł jej otworzyć w Paryżu niewielką pracownię krawiecką przy ulicy Cambon pod numerem 31. Ten sklep do dziś jest wizytówką domu mody.

Ceny torebki "Boy" to 2,5-4,3 tys. dolarów (fot. Chanel) 

Torebki z kolekcji "Boy" pojawią się na rynku we wrześniu, są częścią kolekcji na jesień-zimę 2011-12. Będą dostępne w cenach 2,5-4,3 tys. dolarów. Mają zagrozić najbardziej kultowemu projektowi - 2.55. Pikowany model od 56 lat jest najpopularniejszą torebką na świecie.

- Gdy Chanel wprowadza na rynek zupełnie nową torebkę, możesz być prawie pewien, że to natychmiast będzie klasyk - zawyrokował "Vogue".

Najpopularniejsza torebka świata

W każdej kolekcji Chanel znajdują się nowe wersje torebki 2.55. Robi się ją z różnych rodzajów skór, futra, jedwabiu, dżinsu i innych materiałów. Zawsze w środku jest mała, ukryta kieszonka, na wzór tej, w której Coco podobno trzymała listy miłosne od swoich kochanków.

Model 2.55 to od 56 lat najpopularniejsza torebka na świecie (fot. Chanel) 

Projekt nazwany 2.55 zawdzięcza swą nazwę dniu, w którym powstał – był to luty 1955 roku. Torebka została uznana za przełomową ze względu na metalowy łańcuszek umożliwiający kobietom noszenie jej na ramieniu. Wcześniejsze projekty noszone były w dłoni. Coco Chanel uznała, iż stylowe panie często bywające w towarzystwie, mają już dość trzymania w jednym ręku kieliszka z szampanem, w drugim zaś torebki. Zrobiła furorę.

Wśród wielbicielek modelu 2.55 są m.in. Emily Watson, Kate Moss, Kirsten Dunst, Jessica Alba, Sienna Miller i Doda.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Chanel