Skąd wziął się tłusty czwartek i jak obchodzi się go na świecie?

TVN24 | Ciekawostki

Autor:
mmis/adso
Źródło:
tvn24.pl

Tłusty czwartek wypada w ostatni czwartek przed Wielkim Postem, czyli 52 dni przed Wielkanocą. Tłusty czwartek 2020 przypada na 20 lutego. Ten słodki dzień rozpoczyna ostatni tydzień karnawału.

Z tłustym czwartkiem kojarzą nam się przede wszystkim pączki i faworki. Tego dnia chętnie się nimi zajadamy, czekamy cierpliwie w kolejkach przed ulubionymi cukierniami i stajemy przed wyborami: pączek z różą, budyniem czy marmoladą wiśniową. Jak głosi przesąd, kto nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, ten nie będzie miał szczęścia.

Według badań "Polska na widelcu. Zwyczaje żywieniowe Polaków" z 2017 roku, aż 95 procent Polaków sięga w tłusty czwartek po co najmniej jednego pączka. Co trzeci zjada nawet trzy.

Tłusty czwartek na świecie

Tłusty czwartek obchodzi się nie tylko w Polsce. Niemcy mają Weiberfastnacht. Podobnie jak Polacy, nasi zachodni sąsiedzi świętują w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Oprócz jedzenia pączków i drożdżowych ciast, mieszkańcy wychodzą na ulice, celebrując ostatni tydzień karnawału. Duńczycy obchodzą fastelavn, a Islandczycy bolludagur, czyli dzień słodkiej bułeczki. Oba te dni wypadają w ostatnią niedzielę karnawału. Francuzi, Brytyjczycy, Amerykanie i Australijczycy świętują dwa dni później, we wtorek. W Mardi Gras (z fr. tłusty wtorek) i Pancake Tuesday (z ang. naleśnikowy wtorek) je się głównie naleśniki. 

Ile kalorii ma pączek i jak je spalić?

W zależności od rodzaju i wielkości pączek może mieć od 250 do nawet 450 kalorii. Dla przykładu tradycyjny pączek ważący 60 gramów będzie miał ich 250. W zależności od wielkości, ilości tłuszczu, nadzienia i lukru, kaloryczność pączka może być znacznie większa.

Kiedy wypada tłusty czwartek 2020?

Tłusty czwartek obchodzony jest 52 dni przed Wielkanocą. Może wypaść między 29 stycznia a 4 marca. W 2020 roku tłusty czwartek obchodzimy 20 lutego.

Autor:mmis/adso

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Silar / Wikimedia Commons