Szole godajom po ślunsku

TVN24

Aktualizacja:
TVN24Szole godajom po ślunsku w Rybniku

Dla kupujących w jednym z centrów handlowych w Rybniku przygotowano niecodzienną atrakcję. Każdy, kto postanowi skorzystać tam z windy, usłyszy komunikaty przekazywane w gwarze śląskiej. Windy będą gadać po ślunsku do Barbórki, czyli do 4 grudnia.

Focus Mall organizuje od kilku lat Dni Śląskie. W ich ramach m.in. wystawy, a w tym roku - po raz pierwszy - gadające windy, w których lektor przekazuje klientom komunikaty w gwarze śląskiej. Lektor to rodowity Ślązak.

Dyrektorka centrum Sonia Kostecka zapewnia, że pomysł bardzo spodobał się klientom. - Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni, że klienci, jak korzystają z wind, to się uśmiechają, słychać zabawne komentarze - mówi.

Dodaje, że nawet jeśli windami podróżują osoby nie rozumiejące gwary, to i tak komentarze są bardzo pochlebne, a ludzie przyjmują zmianę ze śmiechem.

"Szola się kołysze" ze śmiechu

Jeden z klientów galerii handlowej Wojciech Grabarz, po wyjściu z gadającej windy przyznał, że pomysł jest dobry i "fajnie zrobiony". Zaznaczył, że pochodzi ze Śląska i podoba mu się, że przy okazji Barbórki organizatorzy pokazali, że "wciąż jeszcze dbają o ten język". Panu Tomaszowi najbardziej podobał się śląski komunikat "szola się kołysze", co oznacza, że winda się buja. Komunikaty za "trochę podrobione" uznał inny z klientów, pan Mateusz. Stwierdził, że mogło być lepiej, a teksty mogły by być "bardziej oryginalne i po Śląsku".

Barbórka nazywana jest również Dniem Górnika. To tradycyjne polskie święto górnicze obchodzone 4 grudnia, w dniu św. Barbary, patronki górników. Do tego czasu klienci Focus Mall w Rybniku podróżując windą usłyszą nietypowe, "ślunskie" komunikaty.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24