Sadził drzewa oliwne, znalazł "najpiękniejszą mozaikową podłogę, jaką kiedykolwiek odkryto w Strefie Gazy"

Autor:
kgo//mm
Źródło:
Reuters, Guardian, BBC
Farmer z Palestyny przypadkowo odkrył bizantyjską mozaikę
Farmer z Palestyny przypadkowo odkrył bizantyjską mozaikęReuters
wideo 2/3
ReutersPALESTYNA DLA KAROLA

W trakcie sadzenia drzew oliwnych rolnik odkrył pod ziemią kolorową mozaikę pochodzącą z czasów bizantyjskich - w poniedziałek poinformował Reuters. Eksperci uważają, że mozaika powstała między piątym a siódmym wiekiem i jest jednym największych odkryć archeologicznych jakich kiedykolwiek dokonano na obszarze Strefy Gazy.

Salman al-Nabahin, palestyński rolnik ze Strefy Gazy, odkrył starożytną mozaikę wiosną podczas pracy na polu przy ośrodku dla uchodźców w miejscowości Bureij. Wraz z synem sadził drzewa oliwne, gdy w trakcie kopania natknęli się na coś twardego. Pod ziemią zauważyli kolorowe kafelki, które zaczęli powoli odsłaniać. Okazało się, że to część większej mozaiki przedstawiającej różne zwierzęta i ptaki.

Mozaikę odkrył przypadkiem palestyński rolnikReuters

ZOBACZ TEŻ: Mozaika dla "przywódcy niebiańskich apostołów". Archeolodzy twierdzą, że odnaleźli miejsce narodzin świętego Piotra

Palestyńskie dziedzictwo

W rozmowie z agencją Reutera Salman al-Nabahin przekazał, że po powrocie do domu zaczął szukać w Internecie informacji na temat swojego znaleziska. Ustalił, że mozaika pochodzi prawdopodobnie z okresu bizantyjskiego i o odkryciu poinformował archeologów. - Uważam, że to coś cenniejszego niż skarb. To część palestyńskiego dziedzictwa - podkreślił rolnik.

Bizantyjska mozaika odnaleziona w Strefie GazyReuters

René Elter z French Biblical and Archaeological School of Jerusalem w rozmowie z Associated Press potwierdził, że jest to "wyjątkowe" odkrycie. - To najpiękniejsza mozaikowa podłoga, jaką kiedykolwiek odkryto w Strefie Gazy, zarówno pod względem jakości graficznej, jak i złożoności geometrycznej. Nigdy wcześniej nie spotkaliśmy tutaj mozaiki o takiej precyzji grafik i bogactwie kolorów - zaznaczył archeolog.

Eksperci uważają, że odnaleziona przez palestyńskiego rolnika mozaika została stworzona między V a VII wiekiem. Palestyńskie ministerstwo turystyki i zabytków w swoim komunikacie poinformowało, że na miejscu odkrycia trwają prace archeologiczne, pojawiło się tam już wielu międzynarodowych specjalistów.

Strefa GazyPAP - Ziemienowicz Adam, Maciej Zieliński

ZOBACZ TEŻ: Świątynia w osadzie przy dawnej rzymskiej "autostradzie" z imperium nad Bałtyk

Autor:kgo//mm

Źródło: Reuters, Guardian, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości