Ciekawostki

S = kc^3 A / 4ℏG i czarna dziura na rewersie. Stephen Hawking uhonorowany monetą

Ciekawostki


Zmarły w zeszłym roku genialny fizyk został uhonorowany przez Brytyjską Mennicę Królewską własną monetą. Do obiegu trafiła właśnie srebrna 50-pensówka z personaliami słynnego naukowca i motywem czarnej dziury, której Hawking poświęcił jedną ze swych najsłynniejszych książek - „Krótką historię czasu”.

Stephen Hawking dołączył w ten sposób do elitarnego grona naukowców w Wielkiej Brytanii, którzy zostali uhonorowani własnym bilonem. Wcześniej zaszczytu tego dostąpili także Izzak Newton i Karol Darwin.

Wielka dziura na małej monecie

- Chciałam zmieścić na maleńkiej monecie wielką dziurę i chciałabym, by chichotał (Hawking - red.) na tę myśl - powiedziała Edwina Ellis, projektantka.

W oficjalnej prezentacji pamiątkowej monety udział wzięły dzieci genialnego naukowca - Lucy i Tim.

- To wielki przywilej móc znaleźć się na monecie i wierzę, że mój ojciec byłby zadowolony z tego, że znalazł się obok Sir Izaaka Newtona i Karola Darwina - powiedziała córka Hawkinga.

Oprócz symbolicznej czarnej dziury na monecie znajduje się też nazwisko fizyka i wzór S = kc^3 A / 4ℏG.

50-pensówka za prawie 800 funtów

Pamiątkowe monety można kupić na stronie internetowej Mennicy Królewskiej. Ceny zaczynają się już od 10 funtów za sztukę. Najdroższa, złota wersja bilonu kosztuje prawie 800 funtów za sztukę.

Stephen Hawking zmarł 14 marca 2018 roku. Miał 76 lat.

ZOBACZ > Słynny fotel na kółkach i rękopisy. Unikatowe pamiątki po Stephenie Hawkingu trafiły na aukcję

Autor: dp//mro / Źródło: BBC

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości