Sklonowana świnia urodziła zielone prosiaki

Ciekawostki

TVN24Strażacy uratowali wszystkie zwierzęta

11 prosiaczków, z których dwa mają ryjki, nóżki i języki świecące zielonym fluorescencyjnym światłem urodziła sklonowana świnia, która sama kolorowo świeciła. O odkryciu, które podobno ma pomóc w przeprowadzaniu transplantacji ludzkich organów, poinfomowali chińscy naukowcy.

- Ta technologia po dalszym rozwinięciu może być zastosowana do uzyskiwania specjalnych świń w celu wytwarzania ludzkich organów do transplantacji - oświadczył prof. Liu Zhonghua, nadzorujący program.

Matka prosiaczków była jedną z trzech świń, które urodziły się w grudniu 2006 r. po wstrzyknięciu embrionom proteiny z fluorescencyjną zielenią. Chińczycy podkreślili, że narodziny fluorescencyjnych prosiaczków dowiodły, że transgeniczne świnie są płodne i mogą przekazywać potomstwu sztucznie uzyskane cechy.

Ekspert w dziedzinie genetyki na brytyjskim National Institute for Medical Research, Robin Lovell-Badge, przyznał co prawda, że technologia pozwalająca "w ten sposób manipulować materiałem genetycznym świń byłaby bardzo cenna", ale jednocześnie dodał, że nie potrafi się wypowiedzieć o wiarogodności twierdzeń chińskich naukowców.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24