Rosjanie będą sadzić ziemniaki w kosmosie

Ciekawostki

Aktualizacja:

Kosmonauci z Rosji wybrali ziemniaka, który ma być uprawiany na Marsie. Zdecydowali się na warzywo z Peru, kraju, w którym rośnie 4 tysiące gatunków różnych kartofli. Teraz ziemniak przejdzie serię testów naukowych w kosmosie.

Nikt jeszcze nie dotarł na Marsa, ale rosyjscy kosmonauci już wybrali sobie ziemniaka, który ma być ich pożywieniem, gdy już tam dolecą. Jest to ziemniak peruwaiński. Wybór powitano oklaskami podczas konferencji na uniwersytecie w Limie. – Narodowy Uniwersytet Inżynieryjny w Peru podpisał porozumienie z Uniwersytetem w Kursku w Rosji. - Będziemy przeprowadzać m.in. doświadczenia z uprawą ziemniaka na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Chodzi o to, by ci, którzy polecą na Marsa mieli do dyspozycji naturalną żywność – powiedział rektor peruwiańskiego uniwersytetu, Aurelio Padilla.

Ziemniak poza ziemią

Ziemniak przejdzie teraz serię eksperymentów w kosmosie podczas lotów na ISS. Rosyjscy astronauci będą sprawdzać, jak przebiega uprawa tego warzywa w otoczeniu bez grawitacji. To i inne doświadczenia mają ruszyć za trzy miesiące, podczas kolejnego lotu Rosjan na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Według naukowców – w Peru rośnie 4000 gatunków ziemniaka, o różnych kolorach i kształtach.

Źródło: Reuters