Ciekawostki

Polscy informatycy najlepsi na świecie

Ciekawostki

Aktualizacja:
źródło: Onet.plTomek Kuczyński - młodzieżowy mistrz świata w informatyce

Tegoroczny absolwent VI LO im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, zajął pierwsze miejsce na XIX Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej w Zagrzebiu. Drużynowo wypadliśmy znakomicie. Polacy zajęli trzecie miejsce zaraz za Chinami i Rosją.

Polak uzyskał aż 574 punkty na 600 możliwych. Pokonał 284 zawodników z 77 krajów. Pozostali reprezentanci naszego kraju również zdobyli medale. Marcin Andrychowicz z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie osiągnął wynik 504 pkt. i zajął 6. miejsce. Wyróżnieni zostali także inni Polacy: Marcin Kurczych z I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Jakub Kallas z III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. - Reprezentacje narodowe na Międzynarodową Olimpiadę Informatyczną są wyłaniane w krajowych zawodach informatycznych. Co roku w krajowych eliminacjach na całym świecie bierze udział około 50 tysięcy młodych informatyków - powiedział Tadeusz Kuran, kierownik organizacyjny Olimpiady Informatycznej - krajowego szczebla eliminacji do zawodów międzynarodowych.

To już drugie mistrzostwo świata zdobyte przez Polaków na Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej. W zeszłym roku taki tytuł wywalczył Filip Wolski. Kilkakrotnie byliśmy bliscy zwycięstwa: w 1997 roku Piotr Zieliński był trzeci, w 2002 roku Paweł Parys - drugi, a w roku 2004 Bartosz Romański czwarty. Sukcesy polskich licealistów są porównywalne ze zwycięstwami drużyn Uniwersytetu Warszawskiego w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym w latach 2003 i 2007.

Tegoroczne osiągnięcie naszej drużyny kontynuuje pasmo sukcesów młodych informatyków z Polski. Mamy powody do narodowej dumy. W największym, prestiżowym światowym konkursie algorytmiczno-programistycznym TOPCODER Uniwersytet Warszawski zajmuje pierwsze miejsce w rankingu uczelni, a Polska jest druga w klasyfikacji państw.

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: źródło: Onet.pl

Pozostałe wiadomości