Książę Harry będzie mógł w sobotę wystąpić w mundurze. "To była absurdalna sytuacja"

Autor:
wac//am
Źródło:
The Telegraph, tvn24.pl

Chociaż książę Harry dziesięć lat służył w brytyjskich siłach zbrojnych i walczył w Afganistanie, nie może nosić munduru wojskowego, odkąd zrezygnował z pełnienia obowiązków w rodzinie królewskiej. Młodszy syn króla Karola III ma się jednak pojawić w mundurze na czuwaniu przy trumnie królowej Elżbiety II.

Podczas środowego przemarszu z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego za trumną z ciałem królowej podążały jej dzieci: król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward oraz synowie króla: książę William i książę Harry. Tylko Andrzej i Harry nie mieli na sobie munduru, mimo że są jedynymi żyjącymi w gronie najbliższych krewnych Elżbiety II, którzy walczyli w konfliktach zbrojnych: drugi syn królowej brał udział w wojnie o Falklandy, Harry walczył w Afganistanie.

Wyjątek od reguły

Książę Andrzej nie zakłada munduru odkąd zrezygnował z pracy na rzecz rodziny królewskiej w 2019 roku, po tym jak wywołał szereg kontrowersji przyznając, że nie żałuje przyjaźni z Jeffreyem Epsteinem oraz w związku z zarzutami o molestowanie 17-letniej Virgini Giuffre. Z kolei książę Harry nie pojawia się w mundurze, odkąd zrezygnował z pełnienia formalnych obowiązków członków brytyjskiej rodziny królewskiej.

Teraz obaj książęta mają pojawić się w mundurach na czuwaniu przy trumnie zmarłej królowej w Pałacu Westminsterskim. Jak przekazał "The Telegraph", za odstępstwem od reguły, zakładającej, że mundury mogą nosić tylko pracujący członkowie rodziny królewskiej, stoją pałacowi urzędnicy. "Zwyciężył zdrowy rozsądek" - miał skomentować jeden z pracowników Pałacu Buckingham decyzję o zezwoleniu na założenie munduru przez Harry'ego.

"Absurdalna decyzja"

"To była absurdalna sytuacja, biorąc pod uwagę, że książę Sussex służył swojemu krajowi i jest bardzo szanowanym członkiem sił zbrojnych za wszystko, co zrobił dla weteranów" - przekazał dziennik. Według pałacowego źródła sam książę Harry nie interweniował w sprawie. Wcześniej potwierdził to rzecznik księcia i księżnej Sussexu: "Jego dekada służby wojskowej nie jest determinowana przez mundur, który nosi, i z szacunkiem prosimy, aby skupić się na życiu i spuściźnie Jej Wysokości Królowej Elżbiety II" - przekazał mediom.

Według doniesień prasowych, zarówno książę Harry i książę Andrzej na samym pogrzebie królowej Elżbiety II w poniedziałek pojawią się w garniturach.

ZOBACZ TEŻ: Książę Andrzej nazwany zhańbionym synem królowej. Bez munduru za trumną, "zostały mu corgi"

Autor:wac//am

Źródło: The Telegraph, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości