TVN24 | Ciekawostki

Książę Harry "bardzo dobrze chroniony" w czasie pogrzebu Elżbiety II. Były obawy o jego bezpieczeństwo

TVN24 | Ciekawostki

Autor:
wac//az
Źródło:
The Telegraph, tvn24.pl
Wnuki królowej czuwały przy jej trumnie
Wnuki królowej czuwały przy jej trumnieReuters
wideo 2/5
ReutersWnuki królowej czuwały przy jej trumnie

Zdaniem królewskiego eksperta Nicka Bullena, książę Harry i księżna Meghan mieli zapewnioną profesjonalną ochronę w czasie uroczystości pogrzebowych królowej Elżbiety II, mimo że nie pełnią już oficjalnych funkcji członków rodziny królewskiej. Były obawy o jego bezpieczeństwo, gdyż spór sądowy o zakres ochrony pomiędzy wnukiem zmarłej monarchini a rządem w Londynie wciąż nie został rozstrzygnięty.

Pogrzeb królowej Elżbiety II był jedną z największych operacji logistycznych w historii kraju. Przy zabezpieczeniu uroczystości pracowało ponad 10 tys. funkcjonariuszy policji, część z nich została ściągnięta z innych rejonów Zjednoczonego Królestwa.

Harry i Meghan "bardzo dobrze chronieni"

Szczególną ochronę zapewniono członkom rodziny królewskiej. Zdaniem Nicka Bullena, wielokrotnie nagradzanego autora szeregu filmów dokumentalnych o brytyjskiej monarchii, od około dekady ściśle współpracującego z królem Karolem III, "bardzo dobrze chronieni" byli również książę Harry i księżna Meghan. O tyle nie było to oczywiste, że w 2020 roku zrzekli się pełnienia obowiązków w rodzinie królewskiej, a spór wnuka królowej z brytyjskim rządem o zakres ochrony zapewnianej jemu i jego rodzinie, kiedy przebywają w Wielkiej Brytanii, wciąż nie został rozstrzygnięty.

Książę Harry w czasie uroczystości pogrzebowych królowej Elżbiety IIGetty Images

- Myślę, że ustalenia dotyczące bezpieczeństwa Harry'ego i Meghan podczas pogrzebu w dużej mierze były częścią królewskich ustaleń dotyczących bezpieczeństwa - ocenił Bullen w rozmowie z Fox News Digital. - Mieszkali w posiadłości w Windsorze, która była chroniona w ten sam sposób, co zamek w Windsorze (...) Prawdopodobnie nie było napięć wokół ich bezpieczeństwa w kontekście pogrzebu, ponieważ uroczystość sama w sobie była bardzo dobrze zabezpieczona.

Spór o ochronę

Zdaniem Bullena, Sussexowie mogli nie mieć zapewnionej ochrony, kiedy przebywali poza rezydencją, jednak jak podkreślił, "prawda jest taka, że ​​jeśli nie jesteś pracującym członkiem rodziny królewskiej, nie możesz liczyć na królewską ochronę". Po rezygnacji z pracy na rzecz rodziny królewskiej książę chciał osobiście finansować ochronę policyjną w czasie, kiedy razem z rodziną przebywa w kraju. Brytyjski rząd nie wyraził jednak na to zgody. Sąd Najwyższy w Londynie orzekł w lipcu tego roku, że książę może w związku z tym pozwać rząd w Londynie.

Kiedy Sussexowie ruszyli w podróż do Europy na początku września, nie przewidywano ich odwiedzin u królowej - właśnie ze względów bezpieczeństwa. Książę Harry i księżna Meghan korzystają z usług prywatnej firmy ochroniarskiej, jednak jak informował "The Telegraph", książę Harry miał argumentować, że jego ochrona nie dysponuje "wystarczającą ilością informacji w Wielkiej Brytanii", by zapewnić bezpieczeństwo jego rodzinie.

Książę bez munduru

Jednym z przejawów tego, że Harry nie pełni już oficjalnych funkcji w brytyjskiej rodzinie królewskiej, był fakt, że nie mógł nosić munduru wojskowego w czasie uroczystości pogrzebowych królowej Elżbiety II, mimo że przez dekadę służył w brytyjskich siłach zbrojnych. Harry pojawił się w mundurze tylko podczas czuwania przy trumnie królowej w Pałacu Westminsterskim.

Wnuki królowej czuwały przy jej trumnie w Pałacu WestminsterskimReuters

ZOBACZ TEŻ: Dyskretne gesty księcia Harry'ego i Meghan Markle. "Chciał być pewien, że czuła się komfortowo"

Autor:wac//az

Źródło: The Telegraph, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości