TVN24 | Ciekawostki

Google świętuje pierwszy dzień wiosny

TVN24 | Ciekawostki

Autor:
gg//mro
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień wiosny już jutro - 20 marca. Z tego powodu wyszukiwarka Google pokazuje dziś użytkownikom specjalną grafikę, tzw. Google Doodle.

Na stronie głównej najpopularniejszej wyszukiwarki użytkownicy mogą zobaczyć dziś specjalną grafikę. Zielony napis na tle niebieskiego nieba z białymi chmurkami rozdziela w połowie lecący kolorowym balonem zając. W ten sposób postanowiono uczcić pierwszy dzień wiosny 2020, który przypada w piątek, 20 marca.

Google Doodle 19 marcaGoogle

Pierwszy dzień wiosny - zmienna data

W XX wieku wiosna w polskiej strefie czasowej rozpoczynała się zazwyczaj 21 marca. W miarę przybliżania się kolejnego stulecia coraz częściej 20 marca. W 2011 roku pierwszy dzień wiosny przypadł na 21 marca. Wszystkie kolejne pierwsze dni wiosny do 2043 roku będą przypadać wyłącznie na 20 marca, a od 2044 na 19 lub 20 marca. Rozpoczęcie wiosny 21 marca nastąpi dopiero 2102. Przyczyną zmian jest ruch punktu Barana związany ze zmianą kierunku ziemskiej osi rotacji.

Będzie coraz cieplej

Podczas wiosny astronomicznej dzień z każdą kolejną dobą staje się coraz dłuższy. Dzienna pora dnia trwa wtedy dłużej od pory nocnej. Temperatura wiosną rzadko spada poniżej 0 °C. Wiosna klimatyczna to okres roku, w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 15°C. Wiosną świat zwierząt budzi się do życia, a rośliny wypuszczają liście bądź zakwitają. Najczęściej wiosną obchodzone jest również najważniejsze święto dla chrześcijan, czyli Wielkanoc.

Google Doodle - co to jest?

Google Doodle to tymczasowa zmiana loga na głównej stronie najpopularniejszej w Polsce wyszukiwarki. Zmieniona grafika pojawia się kilka lub kilkanaście razy w roku, w celu uczczenia jakiegoś święta czy rocznicy. Początkowo zmiany były niewielki, polegały na dodaniu niewielkiego elementu. Z czasem coraz bardziej się zmieniały, teraz w Google Doodle czasem trudno dostrzec podstawowe logo internetowego giganta.

Autor:gg//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock.

Pozostałe wiadomości