Picie wódki już nie zaszkodzi?

Ciekawostki

TVN24Alkohol już nie zaszkodzi wątrobie?

Amerykańscy naukowcy zapowiadają koniec poalkoholowych problemów z wątrobą. Odkryli sposób na zatrzymanie, a nawet odwrócenie skutków marskości tego organu. Wystarczy zablokować dostawy jednego z białek.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego twierdzą, że wystarczy zablokować dostawy białka RSK, bez którego w wątrobie nie może dojść do zwłóknienia i wytworzenia blizn. Ich odkrycie pomoże także osobom ze zwłóknieniem płuc czy oparzeniami.

Z marskością wątroby mamy do czynienia, gdy postępujące włóknienie niszczy strukturę narządu. Do tej pory lekarze mogli jedynie zachęcać osoby z grup ryzyka do zmiany stylu życia albo podawać leki antywirusowe. Kalifornijczycy uniemożliwili tworzenie się blizn, blokując białko RSK. Jest ono wytwarzane przez sam organizm w ramach procesu samoleczenia.

Podczas eksperymentu naukowcy wykorzystali myszy z ciężkim zwłóknieniem wątroby. Niektórym zwierzętom podano związek zwalczający RSK. Wystąpiło u nich zatrzymanie procesu uszkadzania narządu, którego nie obserwowano u pozostałych gryzoni. Szefowa zespołu, doktor Martina Buck, chwali się także, że potem udało się nawet zlikwidować poczynione szkody.

Jednak póki co, nikt nie wie, jak się skutecznie zapobiec koszmarnym bólom głowy, które objawiaja się dzień po zabawie. Dlatego życzymy udanej imprezy sylwestrowej i radzimy wcześniej zaopatrzyć się w aspirynę...


Źródło: kopalniawiedzy.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24