TVN24 | Ciekawostki

"Gdyby Gustave Eiffel odwiedził to miejsce, dostałby ataku serca". Wieża wymaga gruntownego remontu?

TVN24 | Ciekawostki

Autor:
wac//am
Źródło:
CNN, Tour Eiffel Paris
Wieża Eiffla w liczbach
Wieża Eiffla w liczbach tvn24
wideo 2/4
tvn24Wieża Eiffla w liczbach

- Wieża Eiffla jest pokryta rdzą i wymaga gruntownego remontu - alarmują eksperci cytowani przez francuski magazyn "Marianne". W ramach przygotowań do Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w Paryżu w 2024 roku, wizytówka miasta jest odmalowywana, po raz dwudziesty w historii swojego istnienia.

Według poufnych raportów ekspertów, na których powołuje się "Marianne", wieża jest pokryta rdzą i znajduje się w złym stanie. "To proste, gdyby Gustave Eiffel odwiedził to miejsce, dostałby ataku serca" - powiedziała magazynowi jedna z anonimowych osób pracujących na wieży. W niektórych miejscach istniejące warstwy farby mają być zakrywane zwykłą farbą nakładaną pędzlem.

60 milionów na renowację Wieży Eiffla

Zabytek przechodzi obecnie renowację, której koszt szacuje się na 60 milionów dolarów. W ramach przygotowań do Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku wieża jest odmalowywana po raz 20. w swojej 133-letniej historii. Jak podaje "Marianne", opóźnienia w pracach spowodowane pandemią i obecnością ołowiu w starej farbie spowodują, że tylko 5 procent wieży zostanie poddana obróbce. Tempo prac ma wynikać też z niechęci Societe d'Exploitation de la Tour Eiffel - firmy nadzorującej wieżę - do zamykania jej dla turystów, co wiązałoby się z utratą przychodów z biletów.

Symbol Paryża jest chroniony przed utlenianiem kilkoma warstwami farby, aby - jak czytamy na oficjalnej stronie wieży - "zapewnić jej wieczne życie". Sam Gustave Eiffel malowanie opisywał jako niezbędny element w konserwacji dzieł metalowych. Zaprojektowana przez niego wieża jest odmalowywana średnio raz na 7 lat i w ciągu swojego istnienia już kilkukrotnie zmieniała kolor.

Różne odcienie wieży Eiffla

Początkowo Wieża Eiffla była czerwonawo-brązowa. Po kilku latach przemalowano ją na kolor "ochrowo-brązowy". Na początku XX wieku była żółto-brązowa, w latach 50-tych stała się brązowo-czerwona. Obecny brązowy odcień, jest wybierany od 1968 roku, "Ze względu na jego harmonię z pejzażem Paryża". Został nałożony w trzech cieniowanych tonach, z najciemniejszym u dołu i najjaśniejszym u góry - wszystko po to, by obserwujący zabytek z daleka mieli wrażenie jednolitości.

Jak czytamy na stronie wizytówki Paryża, przy malowaniu wieży pracuje ok. 50 pracowników, a każdy z nich jest specjalistą w pracy na konstrukcjach metalowych i na dużych wysokościach. Do odmalowania wieży zużywa się 60 ton farby. Szacowana waga starej, zerodowanej farby to 15 ton.

Wieża Eiffla Shutterstock

Mierząca 330 metry wysokości wieża została zaprojektowana przez Gustave'a Eiffela i wzniesiona w 1889 roku, z okazji wystawy światowej. Należy do najpopularniejszych atrakcji turystycznych na świecie. W ciągu 130 lat istnienia odwiedziło ją 300 milionów osób.

ZOBACZ TEŻ: Wieża Eiffla nad przepaścią. "Mamy wrażenie, że Paryż ponownie budzi się do życia"

Autor:wac//am

Źródło: CNN, Tour Eiffel Paris

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości