TVN24 | Ciekawostki

Nazwa gatunkowa żyrafy w pytaniu z "Milionerów"

TVN24 | Ciekawostki

Autor:
mw//now
Źródło:
Milionerzy TVN

Nazwa gatunkowa żyrafy sugeruje, że to krzyżówka wielbłąda z lampartem, hieny z surykatką, pantery z wężem czy konia z kotem? Na to pytanie w "Milionerach" odpowiadał pan Przemysław Dąbek ze Szczecina.

Pan Przemysław grę rozpoczął w środowym odcinku, w którym wskazał poprawnie pięć odpowiedzi, po czym czas programu dobiegł końca. Zawodnik wykorzystał także dwa koła ratunkowe, pozostawiając sobie tylko telefon do przyjaciela.

Poprawna odpowiedź na poniższe pytanie gwarantowała panu Przemysławowi wygraną w wysokości 40 tysięcy złotych.

Nazwa gatunkowa żyrafy sugeruje, że to krzyżówka:

A: wielbłąda z lampartem B: hieny z surykatką C: pantery z wężem D: konia z kotem

Binominalne nazewnictwo gatunków

Nazewnictwo dwuimienne lub nazewnictwo binominalne to naukowy sposób nadawania nazw gatunkom roślin i zwierząt. Utworzona w ten sposób nazwa gatunkowa składa się z dwóch wyrazów pochodzenia greckiego lub łacińskiego. Pierwszym jest nazwa rodzajowa, podstawowa kategoria klasyfikacji gatunków. Jest rzeczownikiem pisanym wielką literą. W przypadku żyrafy będzie to Giraffa, a konia - Equus

Drugi wyraz to tak zwany epitet gatunkowy. Najczęściej jest w formie przymiotnika, pisze się go małą literą. Ten człon wyodrębnia dany gatunek od innych, nadając mu unikalną nazwę. Binominalna nazwa lamparta brzmi Panthera pardus, a żyrafy sawannowej Giraffa camelopardalis. Camelus to z łacińskiego wielbłąd, a pardalis odnosi się do lamparta plamistego. Poprawną odpowiedzią jest więc A. 

Autor:mw//now

Źródło: Milionerzy TVN

Pozostałe wiadomości